"Chiński Mercedes" już w sprzedaży! Duży SUV ocieka luksusem i bogactwem - jego cena jest śmiesznie niska! [ZDJĘCIA]

"Chiński Mercedes" już w sprzedaży! Duży SUV ocieka luksusem i bogactwem - jego cena jest śmiesznie niska! [ZDJĘCIA]

chinski-suv-mercedes

Podaj dalej

Chińczycy zaczęli sprzedawać swój najbardziej luksusowy SUV – to samochód, którego luksus dorównuje drogim, niemieckim rywalom. Oczywiście, za ułamek ich ceny. Kiedyś Chińczycy słynęli z kopiowania europejskich konstrukcji, jednak od pewnego czasu nie ma już o tym mowy. Choć ma pewne podobieństwa do Mercedesa. 

Chiński SUV skazany na sukces?

chinski-suv-mercedes

Ambicje chińskich producentów są coraz większe. Jeden z największych – Geely – wciąż jest daleko do światowej śmietanki, ale… No właśnie, ten nowy SUV może wszystko zmienić. 

Firma Geely zaczynała od produkcji lodówek, a następnie zaczęła kopiować Mercedesa. Teraz firma ma Lotusa, Smarta, czy Protona, a jej właściciel jest największym niezależnym udziałowcem… Mercedesa. Ale to jeszcze nie wszystko – Geely chce rozwinąć markę, dzięki której będzie konkurować z takimi samochodami jak Volvo, Mercedes, czy BMW. 

Na wiosnę pojawił się pierwszy z odświeżonych modeli, ale ten nowy SUV jest jeszcze bardziej obiecujący. Nazywa się Geely Xing Yue L lub „międzynarodowo” KX11. Jego celem jest oferowanie opcji SUV dla drogich marek w cenie normalnego samochodu. Patrząc na niego i jego parametry – nie wyłączając cenowych – tę nowość trzeba traktować naprawdę poważnie. 

chinski-suv-mercedes

Benzyna w dwóch wersjach mocy

SUV zbudowany jest na platformie CMA od Volvo i wykorzystuje nieco inną technologię. W samochodzie znajdziemy silnik 2.0 turbo w słabszej konfiguracji mocy 218 KM i 235 Nm, napędzie na przód i 7-biegowym automacie. Mocniejszy silnik rozwija 238 KM i 350 Nm, ma napęd 4×4 i 8-stopniowy automat. W przyszłości pojawi się również wersja hybrydowa z silnikiem spalinowym 1,5 turbo i silnikiem elektrycznym o łącznej mocy 258 KM. 

chinski-suv-mercedes

Ze względu na to, że jest to średniej wielkości SUV zbliżony do Skody Kodiaq, powyższe osiągi wskazują, że KX11 naprawdę będzie jeździł świetnie. Wewnątrz jest naprawdę szykownie – całą deskę rozdzielczą pokrywają trzy połączone ze sobą ekrany. Jeden służy jako deska rozdzielcza, drugi jako wyjście infotainment dla kierowcy, trzeci to multimedia tylko dla pasażera. 

Pełny wypas i niska cena

SUV jest oczywiście świetnie wyposażony, znajdziemy tam takie rzeczy jak elektryczne sterowanie  siedzeniami, klimą, systemem multimediów i różnymi innymi wyświetlaczami. Mamy połączenie z internetem, bezkluczykowy dostęp i uruchamianie, panoramiczny dach, światła LED i kompletne wyposażenie bezpieczeństwa, w tym tylny czujnik parkowania. I to wszystko w podstawie! 

chinski-suv-mercedes

Pomimo wspomnianych rozmiarów, technologii i wyposażenia, Chińczycy oferują ten samochód za naprawdę niskie pieniądze. Podstawowa wersja kosztuje tylko 84 tys. złotych, a nawet najbardziej wypasiona wersja z napędem 4×4 wyniesie tylko nieco ponad 96 tys. Nie mówiąc już o Mercedesie, nawet ciężko porównać te ceny do Skody… Czy to będzie sprzedażowy hit? SUV jest skazany na sukces, a o konkretnych liczbach będziemy mogli mówić już za kilka miesięcy.

chinski-suv-mercedes

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News