Rewolucyjny "tryb jazdy" już w Google Maps. Masz starszy telefon? Będziesz musiał usunąć aplikację!

Rewolucyjny "tryb jazdy" już w Google Maps. Masz starszy telefon? Będziesz musiał usunąć aplikację!

google-maps-tryb-jazdy

Podaj dalej

Od dłuższego czasu dochodzą do nas głosy, że Android Auto na telefony ma zostać całkowicie usunięty. Plan jest tak prosty, jak to tylko możliwe – Google chce zamknąć aplikację Android Auto na swoich telefonach i zamiast tego przekonać użytkowników do korzystania z nowego trybu jazdy w pakiecie z Asystentem Google, obsługującego Google Maps. 

google-maps-tryb-jazdy

Tryb jazdy po raz pierwszy na etapach podglądu obejrzeliśmy już kilka miesięcy temu, a obecnie dostępny jest tylko dla garstki użytkowników w USA i kilku innych krajach. Celem tego trybu, jak łatwo można się domyślić, jest zapewnienie użytkownikom całkowicie nowych wrażeń zoptymalizowanych pod kątem samochodu. Google Maps nie będzie już dostępne w Android Auto. 

Co musisz wiedzieć o nowym trybie jazdy?

Przede wszystkim tryb samochodowy jest specjalnie zaprojektowany do pracy z Google Maps. Co ciekawe, żadna inna aplikacja nawigacyjna nie jest obecnie obsługiwana i choć Google nie dostarczył na ten temat żadnych informacji, z pewnością inne alternatywy zostaną dodane nieco później. Jeśli więc intensywnie korzystasz z Waze, lub innych aplikacji, powinny też pojawić się w trybie samochodowym. 

google-maps-tryb-jazdy

Podobnie jak Android Auto dla telefonów, również tryb samochodowy jest głęboko zintegrowany z Asystentem Google. Dzięki temu będziesz mógł także czytać i wysyłać wiadomości, wykonywać połączenia czy sterować multimediami i nawigacją. 

Najlepsze jest to, że aby wykonać te czynności, nie będziesz musiał opuszczać Google Maps. Aplikacja pozostanie zawsze na ekranie, zapewniając nieprzerwane wskazówki podczas jazdy. 

Wysokie wymagania

google-maps-tryb-jazdy

Jednak tryb jazdy nie działa na wszystkich telefonach z Androidem. Podczas gdy Android Auto wymaga Androida 6.0 lub nowszego, tryb samochodowy obsługiwany jest tylko od wersji 9 i nowszych. Twoje urządzenie musi mieć conajmniej 4GB pamięci RAM. 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o wiadomościach podczas jazdy w samochodzie, wystarczy że włączysz powiadomienia Asystenta. Oczywiście konieczne będą także inne uprawnienia, jeśli chcesz wykonywać połączenia czy wysyłać wiadomości do kontaktów. Uruchomienie trybu samochodowego będzie możliwe bezpośrednio z Google Maps lub bezpośrednio z Asystenta Google. 

Jak wygląda nowe Google Maps?

Wrażenia z tego trybu jazdy są wyraźnie inspirowane Androidem Auto na telefony. Na dole ekranu znajduje się program uruchamiający, który pozwala przełączać się między kompatybilnymi aplikacjami, połączeniami telefonicznymi, wiadomościami i wszystkim innym dostępnym za kierownicą. 

google-maps-tryb-jazdy

Interfejs użytkownika jest zoptymalizowany pod kątem jazdy w samochodzie. Dzięki temu otrzymujemy duże przyciski, z którymi można łatwo wchodzić w interakcję, zmniejszając w ten sposób rozproszenie uwagi. 

Nie musimy dodawać, że Google zaleca, aby urządzenie było cały czas podłączone do zasilania podczas korzystania z trybu samochodowego. Biorąc pod uwagę, że masz jednocześnie uruchamiać nawigację, aplikacje muzyczne i rozmowy telefoniczne, z pewnością bateria będzie uciekać bardzo szybko. 

Nowy tryb jazdy Google Maps ma być ewolucją zapewnianego doświadczenia przez Android Auto. Dopiero okaże się, jak aplikacja ewoluuje w dłuższej perspektywie. Ale teraz wszyscy powinni pamiętać, że całość wciąż dopiero raczkuje i na pewno będzie wymagać dalszego udoskonalenia. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News