Automatyczna skrzynia biegów. 90% kierowców zapomina o tej rzeczy, a naprawa będzie kosztować fortunę!

Był okres, kiedy producenci twierdzili, że automatyczna skrzynia biegów jest bezobsługowa przez całe jej życie. Oznacza to, że nigdy nie trzeba było przepłukiwać jej świeżym olejem do skrzyni biegów. Wraz z upływem czasu, skrzynie stały się bardziej skomplikowane i wypełnione coraz większą liczbą kół zębatych. Świeże płyny mogą uratować cię przed kosztowną naprawą.

automatyczna-skrzynia-biegow-wymiana-oleju
Podaj dalej

Co ile wymieniać olej w skrzyni biegów?

Jak każda inna część samochodu, skrzynia biegów się zużywa. To metal, który zazębia się z metalem przy dużych prędkościach. 

Nowoczesne samochody wyposażone są w coraz większą liczbę przełożeń. Zwykle odbywa się to w celu obniżenia emisji. Spójrzmy choćby na 10-stopniową skrzynię Forda montowaną w Mustangach, czy Transitach. Dzięki wielu przełożeniom można osiągnąć niższe obroty podczas jazdy, zmniejszając w ten sposób emisje. 

Jednak, dodatkowe koła zębate zajmują miejsce w obudowie skrzyni biegów o podobnym rozmiarze. Oznacza to, że temperatura w nowoczesnych skrzyniach jest większa, niż kiedyś. Dodatkowe obciążenie termiczne może prowadzić do dodatkowego zużycia kół zębatych. To z kolei może oznaczać, że poziom oleju w skrzyni biegów może być niewystarczający po przejechaniu 60 000 km. 

Dlaczego wymieniać olej?

Nie będziemy was okłamywać, wymiany oleju w skrzyni biegów nie sprawią, że będziecie bardziej atrakcyjni, ale mogą poprawić funkcjonowanie waszego automatu. Zmniejszą opóźnienia w zmianie biegów, zmniejszą zużycie paliwa i co najważniejsze, przedłużą żywotność skrzyni biegów. 

W czasach, gdy ludzie dłużej jeżdżą swoimi samochodami, zaniedbanie tej czynności może oznaczać kosztowną naprawę. 

Zmiana oleju w skrzyni staje się coraz bardziej popularna

Nigdy wcześniej nie było łatwo zagwarantować, że cały stary olej ze skrzyni biegów zostanie usunięty przed wlaniem nowego. W skrzyni biegów znajduje się mnóstwo zakamarków, więc otwarcie korka spustowego i umożliwienie przepływu oleju nie oznacza, że pozbędziemy się całego starego oleju. Oznaczało to, że twój olej nawet po wymianie byłby wciąż mocno zanieczyszczony. Pojawiają się jednak techniki, które umożliwiają dokładną wymianę.

Mimo, iż wymiana oleju w skrzyni biegów jest coraz bardziej popularna, 9 na 10 kierowców wciąż nie jest świadoma zagrożeń, jakie wynikają z zaniedbania tej czynności. W trosce o własny portfel, wymieniajmy olej w naszych automatach co 60 000 km!

https://wrc.net.pl/is-janusz-machaj-ten-film-z-kuriozalnej-sytuacji-na-przejezdzie-kolejowym-podbija-internet-o-czym-on-myslal

Przeczytaj również