Audi S6 TDI Avant po kuracji firmy ABT to najlepsze kombi na świecie. Ten Diesel w końcu ma pełny potencjał!

Audi S6 TDI Avant po kuracji firmy ABT to najlepsze kombi na świecie. Ten Diesel w końcu ma pełny potencjał!

Podaj dalej

Magików z firmy ABT nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Legenda głosi, że jeśli pracownik niemieckiego tunera spojrzy na twoje Audi, Volkswagena, czy Seata, w jego komorze silnikowej natychmiast zostanie wywołana bezlitosna ilość dodatkowej energii. To oczywiście żart, jednak jak pokazuje poniższe Audi S6, jest w nim chyba odrobina prawdy. Ten Diesel otrzymał niesamowite pokłady mocy! 

audi-s6-tdi-abt-diesel

Diesel z pełnym potencjałem

Tym razem niemiecka firma zajęła się Audi S6. ABT potraktował silnik typu Diesel zdrową dawką sterydów z rynku wtórnego, odblokowując jego prawdziwy potencjał. Pod maską znajduje się groźny, 3-litrowy turbodiesel V6 z konfiguracją mild-hybrid. 

audi-s6-tdi-abt-diesel

Przy około 3850 obr/min to zwierzę jest w stanie generować 345 KM, a moment obrotowy wynosi nie mniej niż 700 Nm. Jest dostarczany między 2500 a 3100 obr/min. 8-stopniowa skrzynia biegów Tiptronic pozwala silnikowi przenosić całą moc bez żadnych przeszkód na wszystkie cztery koła. 

W rezultacie Audi S6 otrzymało elektroniczny ogranicznik prędkości do 250 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w standardzie wynosi zaledwie 5 sekund. Bestia toczy się na zestawie 20-calowych czarnych felg. 

Kosmiczne liczby po tuningu ABT

audi-s6-tdi-abt-diesel

Spójrzmy zatem, jak kształtują się te liczby po wizycie u niemieckiego tunera. Z pewnością nie jest to najbardziej rozbudowany zestaw w portfolio ABT, ale wyniesie każde S6 na zupełnie nowy poziom. Jeśli chodzi o kosmetykę, mamy tu 21-calowe felgi, a to dopiero początek. 

Niemieccy czarodzieje pracowali nad hybrydą typu Diesel w układzie V6 i uzyskali 378 KM. Wartość momentu obrotowego podskoczyła tym samym do 760 Nm. 

audi-s6-tdi-abt-diesel

Wszystko to pozwala rozpędzić rodzinne kombi od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,9 sekundy. Choć wydaje się, że 0,1 sekundy to pozornie nie dużo, jesteśmy przekonani, że S6 TDI po kuracji ABT zniszczyłby każde standardowe S6. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News