28 porad, jak oszczędzać paliwo. Obniżą spalanie twojego samochodu nawet o 3-4 l/100 kilometrów [PORADNIK]

28 porad, jak oszczędzać paliwo. Obniżą spalanie twojego samochodu nawet o 3-4 l/100 kilometrów [PORADNIK]

eco-jak-oszczedzac-paliwo

Podaj dalej

Nikt nie lubi płacić za paliwo, którego ceny w ostatnich tygodniach poszybowały do historycznych poziomów. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby obniżyć spalanie swojego samochodu o dosyć pokaźne 3-4 l/100 kilometrów. Jak to zrobić? To prostsze niż mogłoby się wydawać. 

Oszczędzaj paliwo – to łatwe

lpg-juz-nie-jest-najtansze-paliwo-obniza-technologia
fot. freepik

Wysokie ceny jakie musimy obecnie płacić za paliwo są dotkliwe dla wszystkich. Co gorsza, droga benzyna oznacza również drożyznę w sklepach. Na szczęście jest światełko w tunelu, a kilka dni temu cena ropy naftowej zaczęła się stabilizować. 

Mimo to, na stacjach wciąż musimy zapłacić grubo ponad 6 zł za paliwo, a olej napędowy jest jeszcze o prawie złotówkę droższy od benzyny. Jeśli twój samochód nie jest specjalnie ekonomiczny, możesz sam go takim uczynić. 

I nie chodzi wcale o przesadne oszczędzanie każdej kropelki paliwa. Hypermiling nie jest możliwy do wykonania w codziennym życiu. Jeśli wychodząc z pokoju gasisz światło i myjesz zęby przy wyłączonej wodzie, z tym też sobie poradzisz. 

smutny kierowca drogie paliwo kryzys paliwowy freepik
fot.Freepik

Podstawy

 1. Jeździj mniej. Przyznaj szczerze, niektóre z naszych podróży nie są kluczowe. To bardzo duże pole do oszczędności 
 2. Zorganizuj się. Jeśli już musisz gdzieś jechać, zaplanuj podróż w ten sposób, aby nie jeździć bez celu w kółko. 
 3. Masz więcej niż jeden samochód? Jeździj tym, który jest bardziej oszczędny. I tak prawdopodobnie już to robisz. 
 4. Sprawdź ciśnienie w oponach. Rób to co miesiąc, ponieważ zbyt niskie ciśnienie ma okropny wpływ na spalanie. 
 5. Dbaj o samochód. Aby silnik spalinowy mógł pracować w optymalnych warunkach, musi być zadbany. Wymieniaj olej w terminie i przeprowadzaj wszystkie niezbędne naprawy na czas. 
 6. Nie przeciągaj rozgrzewki. Jeśli odpalisz samochód, nie czekaj zbyt długo nim rozpoczniesz jazdę. Wystarczy, aby zapiąć pasy i sprawdzić lusterka i można jechać. Każda chwila, gdy samochód stoi odpalony na parkingu to uciekające paliwo. 
paliwo-pelny-bak-ceny-ropy-spadaja
fot. freepik

No to jedziemy!

 1. Nie stój w korkach. Oczywiście, tego nie da się przewidzieć, ani uniknąć. Jeśli jednak masz system start/stop, korzystaj z niego. Jeśli planujesz siedzieć w odpalonym samochodzie dłużej niż minutę, zgaś silnik. 
 2. Niańcz samochód. Oszczędzaj przepustnicę. Najgorsze w wysokim spalaniu jest ruszanie. Sprawdź więc ile samochód pali przy różnych technikach startowania i korzystaj z tej najbardziej ekonomicznej. 
 3. Nie hamuj, jeśli nie musisz. Każde hamowanie to utrata kinetycznej energii, którą stworzyliśmy spalając drogocenne paliwo. Jeśli nie musisz się zatrzymywać, lepiej się toczyć. 
 4. Patrz do przodu. Oceniaj jakie będą światła przed tobą i jeszcze te kolejne. Nie spiesz się od świateł do świateł. Jeśli spróbujesz, uda ci się przejechać przez każde skrzyżowanie bez zatrzymywania. Nawet jeśli będzie oznaczało to toczenie się 3-4 km/h, to wciąż spora oszczędność. 
 5. Sprawdzaj spalanie samochodu. Większość samochodów pokazuje, jakie spalanie ma nasz samochód. Warto obserwować to w trakcie podróży. To świetne narzędzie do nauki, jak być bardziej ekonomicznym kierowcą. 
 6. Gładka jazda. Nie dość, że pozwala ona oszczędzać paliwo, w wielu sytuacjach jest po prostu bezpieczniejsza. Nigdy nic nas nie zaskoczy, nie będziemy musieli awaryjnie hamować. A do tego wasz samochód wytrzyma dużo więcej kilometrów. 
drogie-paliwo-calkowity-zakaz-jazdy
fot. freepik

Bądź lekki jak piórko

 1. Nie woź zbędnego bagażu. Każdy kilogram to dodatkowe obciążenie, mające wpływ na spalanie. 
 2. Zdejmij bagażnik dachowy lub wszystko, co masz założone na samochodzie. Aerodynamika to nie tylko Formuła 1. 
 3. Zamknij okna lub szyberdach. Zwłaszcza przy wyższych prędkościach, ma to ogromny wpływ na spalanie. 
 4. Klimatyzacja jest okej. Często myślimy, że wyłączenie klimatyzacji obniży spalanie. Nowoczesne systemy nie wysilają jednak silników tak, jak jeszcze kilka lat temu. Zdecydowanie lepiej zamknąć okno i włączyć klimę. 
 5. Zwolnij. Jeździj zgodnie z ograniczeniami prędkości. Nie dość, że unikniesz mandatu, szybko zorientujesz się, że twoja podróż wcale nie była dużo dłuższa. Oczywiście, na autostradzie zalecana prędkość to około 110-120 km/h, a nie jak ograniczenie 140 km/h. 
 6. Poślizg. I nie chodzi bynajmniej o drifty. Jeśli masz nowoczesny samochód z automatem, który potrafi odłączyć silnik i skrzynię biegów, naucz się z tego korzystać. 
 7. Stała pozycja przepustnicy. Czasami najlepiej nie używać tempomatu na autostradzie. Niektóre systemy mogą przyspieszać zbyt mocno, a ludzka noga zrobi to delikatniej. 
 8. Nie jedź ze stałą prędkością. Czasami warto nieco przyspieszyć jadąc ze wzniesienia, by zwolnić jadąc pod górę. Obserwuj odczyty i sprawdź, która technika sprawdza się najlepiej. 
paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Planuj

 1. Sprawdź teren. Najkrótsza droga nie zawsze musi być najbardziej ekonomiczna. Staraj się unikać jazdy pod górę, nawet kosztem kilku kilometrów więcej zrobionych po płaskim. 
 2. Nie jeździj w godzinach szczytu. Stanie w korku to najgorsze, co może być dla naszego spalania. Jeśli nie musisz, nie jeździj w godzinach, gdy ruch jest największy. 
 3. Wybierz odpowiednią drogę. Często możemy dojechać do celu różnymi drogami. Warto czasami zjechać z tych głównych, gdzie będzie mniej aut. 
 4. Zapamiętaj swoją drogę. Jeśli często jeździsz tymi samymi drogami, zwracaj uwagę na detale. Zapamiętuj, gdzie trzeba zwolnić, który pas hamuje, który przyspiesza. Unikaj hamownia i ciśnięcia pod górkę. 
 5. Unikaj chłodów. Jeśli nie musisz być nigdzie na konkretną godzinę, wybieraj porę dnia, kiedy jest najcieplej. 
 6. Posprzątaj garaż. Odpalanie auta z poziomu garażu jest dużo lepsze dla spalania, więc jeśli masz garaż, parkuj w nim swoje auto. 
 7. Zbyt gorąco też niedobrze. Jeśli za oknem jest zbyt gorąco, może lepszy będzie rower? Choć klima nie bierze dużo, gdy działa na pełnych obrotach, można na niej trochę zaoszczędzić. 

I na koniec…

 1. Nie denerwuj innych kierowców. Te techniki są często kontrowersyjne i mogą zdenerwować innych użytkowników ruchu. Dlatego zawsze obserwuj otoczenie i nie bądź zawalidrogą. Pamiętaj, żeby jeździć prawym pasem. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News