Ile zarabiają kierowcy?

Ile zarabiają kierowcy?

Podaj dalej

Zastanawialiście się kiedyś ile można zarobić za jeżdżenie? Jakie sumy widnieją na umowach poszczególnych kierowców ze swoimi zespołami? Podobne pytanie zadawali sobie dziennikarze magazynu Autosport, którzy sprawdzili, ile brytyjscy kierowcy wyścigowy dostają za jazdę w danej ekipie.

fot. Daimler
fot. Daimler

W zestawieniu 20 najlepiej zarabiających kierowcy Brytyjczycy nie uwzględnili żadnych umów sponsorskich – czyste pieniądze, które taki czy inny zespół płaci swojemu kierowcy. Zaczynamy.

  1. Lewis Hamilton – zestawienie rzecz jasna zaczyna się od Formuły 1 oraz urzędującego mistrza świata, który przedłużył kontrakt z Mercedesem i przez kolejne 3 lata zarobi 100 milionów dolarów plus bonusy za wyniki oraz ewentualne kontrakty sponsorskie.
  2. Jenson Button – choć McLaren jest na końcu stawki, to jednak nadal całkiem sowicie opłaca swoich kierowców. Co prawda nie jest to poziom Hamiltona, jednak 10 milionów dolarów wystarczy na waciki.
  3. Gary Paffett – co prawda zmieniamy serię, jednak nadal mówimy o zawodniku zatrudnianym przez producenta. Według doniesień, jeden z najbardziej uznanych kierowców DTM może cieszyć się pensją na poziomie 500 tysięcy funów.
  4. Jamie Green – kierowca z konkurencji, któremu Audi podobno płaci nie mniejsze pieniądze.
  5. Paul di Resta – paradoksalnie kariera w F1 mu zaszkodziła, gdyż trzyletni rozbrat z DTM obniżył jego pozycję, jako zawodnika w samochodach z dachem.
  6. Olivier Jarvis – co ciekawe, kierowcy startujący w Le Mans i jeżdżący znacznie szybszymi autami niż w DTM zarabiają mniejsze pieniądze.
  7. Anthony Davidson – były kierowca F1 i prezenter Sky Sports na pewno nie narzeka na brak pieniędzy, zwłaszcza że jazda w Toyocie zasila jego konto sumą około 300 tysięcy funtów rocznie.
  8. Andy Priaulx – mały skok w przeszłość, bo równowartość około 350 tysięcy funtów Andy zarabiał za czasów jazdy w BMW. Obecne mistrz świata jeździ za darmo w BTCC i żyje z umów sponsorskich.
  9. Ryan Danziel – spora ciekawostka na liście, która zarabia prawie milion złotych rocznie za jazdę. Na jego zarobki składają się wynagrodzenia z dwóch ekip LMP2 oraz startów w amerykańskim Pirelli World Challange.
  10. Olivier Gavin – fabryczny kierowca Chevroleta też nie narzeka na pustkę w portfelu – zwłaszcza że jeździ w trzech różnych seriach wyścigowych.
fot. Daimler
fot. Daimler

Pozostałe pozycje na liście wg wielkości zarobków:

11. Johnny Mowlem – GT

12. Rob Huff – WTCC

13. Richard Westbrook – GT/Le Mans

14. Nick Tandy – GT/Le Mans

15. Oliver Turvey – Super GT/Formula E

16. Rob Bell – GT

17. Tom Kimber-Smith – USCC

18. Guy Smith – GT

19. Steven Kane – GT

20. Jason Plato – BTCC

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News