Górale naciskają na obowiązkowe opony zimowe. Będzie nowa ustawa?

Burmistrz Zakopanego poważnie rozważa wystąpienie do Sejmu z prośbą o zmiany w kodeksie drogowym. Nie jest w tym pomyśle osamotniony, bowiem inni samorządowcy z Podhala również chcą zmian i nalegają na wprowadzenie okresowego nakazu jazdy na ogumieniu zimowym.

opony zimowe 1
Podaj dalej

Okres ferii zimowych to doskonały czas, by przełamać zimową chandrę i naładować baterie na kolejne, mroźne dni. Jedni postanawiają spędzić więcej czasu z rodziną w domu, inni planują wycieczki. Wybierając się w podróż w góry warto pamiętać o odpowiednich oponach. Turyści na letnim ogumieniu to zmora górali i powód paraliżu na drogach. Niestety w Polsce policjant nie może ukarać kierowcy jadącego po śniegu na letnich oponach. Nawet nie ma paragrafu, pod który da się to podciągnąć.

Burmistrz Zakopanego ma już dość takiego stanu rzeczy i zapowiedział rozmowy na ten temat z samorządowcami na konwencie tatrzańskim. Być może będzie apelował o wprowadzenie zmian w kodeksie drogowym takich, które rozwiążą problem turystów na niewłaściwym ogumieniu. Jedną z opcji jest ustanowienie nakazu jazdy na oponach zimowych w określonym czasie lub po prostu – w warunkach zimowych jak śnieg czy lód na drodze. To ostatnie rozwiązanie doskonale sprawdza się m. in. w Niemczech.

Podobnie jak w Polsce, w niektórych krajach, np. w Belgii, Islandii czy na Węgrzech, pomimo trudnych warunków drogowych występujących zimą wymiana opon nie jest prawnie nakazana. Natomiast ze względów bezpieczeństwa większość tamtejszych kierowców zmienia ogumienie, gdy temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza, lub stosuje opony całoroczne.

Warto pamiętać również o tym, że opony zimowe są obowiązkowe – jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia. Jeśli kierowca brał udział w wypadku ale nie zmienił wcześniej opon na zimowe, to musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel pieniędzy nie wypłaci.

 

Przeczytaj również