Geneva Motor Show: Minimo i el-Born wyznaczają kierunek SEAT-a

Salon Samochodowy w Genewie co roku jest miejscem premier nie tylko nowych modeli samochodów, ale również inspirujących konceptów. W obu kategoriach, ciekawe propozycje zapowiedział Seat.

Geneva Motor Show: Minimo i el-Born wyznaczają kierunek SEAT-a
Podaj dalej

Pierwszą z nich jest model Minimo. – To samochód z misją, który powstał, aby sprostać wymaganiom związanym z poruszaniem się po mieście. Potrzeby komunikacyjne kierowców zmieniają się dynamicznie, dlatego branża motoryzacyjna musi również zmieniać swoje podejście do mobilności. Nasz koncepcyjny mikrosamochód łączy autonomiczne technologie jazdy z elektrycznymi układami napędowymi i jest przyszłością miejskiej mobilności.

Ten mikrosamochód łączy w sobie zalety niewielkiego pojazdu z bezpieczeństwem i wygodą większego środka transportu. Pozwala na zwinne i łatwe parkowanie – jak motocyklem, ale dzięki zabudowanej i przestronnej konstrukcji zapewnia komfort kierowcy i pasażera na równi z samochodem osobowym. Dzięki temu, SEAT-a Minimó jest innowacyjną odpowiedzią na potrzeby współczesnej mobilności.

SEAT zaprezentował też pierwszy elektryczny model noszący nazwę el-Born. Poza w pełni ekologicznym napędem samochód może też pochwalić się trybem jazdy autonomicznej. SEAT el-Born to pierwszy w 100% elektryczny pojazd zbudowany na platformie MEB zaprojektowanej przez Volkswagena. Samochód przyjął nazwę jednej z najbardziej ikonicznych dzielnic Barcelony. Jego produkcja seryjna rozpocznie się w 2020 roku w niemieckim Zwickau.

Sercem pojazdu jest 204-konny silnik elektryczny zasilany zestawem akumulatorów o wydajności 62 kWh. Dzięki tym parametrom, zasięg el-Born wydłuża się do 420 kilometrów (wg WLTP), a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7,5 sekundy. Z kolei specjalnie zaprojektowana ładowarka pozwala na naładowanie akumulatorów do 80% w 47 minut.

O tych dwóch nowościach opowiedział nam Jakub Góralczyk z firmy SEAT Polska.

 

Przeczytaj również