Ford zdominował rajdy w nowym tysiącleciu? Ta statystyka wskazuje na to, że tak

Ford zdominował rajdy w nowym tysiącleciu? Ta statystyka wskazuje na to, że tak

60 interakcji
2012 Rally Portugal

Podaj dalej

Ford ma swoje miejsce w mistrzostwach świata od zawsze. Samochody z błękitnym owalem na masce miały znakomite chwile, w których wygrywały seriami, ale były też lata słabsze. Nie zmienia to faktu, że w jednej ze statystyk Ford jest absolutnym dominatorem.

Rajdówki wyprodukowane przez Forda zapunktowały w 241 rajdach z rzędu. Seria rozpoczęła się podczas Rajdu Monte Carlo 2002 i trwa do dzisiaj. Drugiego Citroena Ford na ten moment wyprzedza już o 58 rajdów, ale seria francuskiego producenta zakończyła się w 2015 roku.

Ta statystyka obrazuje niesamowitą powtarzalność. Ford od zawsze jest w najwyższej klasie i od 17 lat nieustannie wprowadza co najmniej jeden samochód do punktowanej dziesiątki. To niesamowita statystyka, obrazująca, że Ford musi być uznawany za synonim sukcesu w mistrzostwach świata.

Seria rozpoczęła się w Rajdzie Monte Carlo 2002. Wtedy wygrał Tommi Makinen, jednak na trzecim miejscu był Carlos Sainz w Fordzie Focusie RS WRC. W legendarnej imprezie na początku sezonu dla Forda zapunktował wtedy też Colin McRae. Ostatnim rajdem serii jest teraz Rajd Argentyny, gdzie w pierwszej dziesiątce byli Teemu Suninen i Pedro Heller.

Do Forda należy też kilka innych rekordów. Zwycięstwa jednego producenta w jednej imprezie? Rajd Akropolu oraz Rajd Wielkiej Brytanii – tam błękitne owale wygrywały po 13 razy. Wcześniej rekord należał do Lancii, która 12-krotnie wygrywała Rajd San Remo. Ford wygrał też aż 25 różnych imprez WRC. Na drugim miejscu jest Citroen, który wygrywał w 23 różnych rajdach.  Wreszcie, Ford aż 365 razy stawał do tej pory na podium rajdów WRC. Również to jest rekordem.

Ford to legenda, nieodłączna część Rajdowych Mistrzostw Świata. Przytoczymy jeszcze jedną statystykę – to właśnie samochody z błękitnym owalem na masce oglądaliśmy do tej pory najczęściej w WRC – aż 7051 razy. Drugie Mitsubishi było wybierane niemal 2000 razy mniej. W pierwszej ósemce najczęściej wybieranych modeli w historii są aż cztery Fordy – Escort RS Cosworth, Fiesta RS WRC, Fiesta R5 oraz Fiesta R2.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News