Filmowcy mówią wprost: nowoczesne samochody nie nadają się do scen kaskaderskich

Wkrótce na ekranach kin będziemy mogli obejrzeć dziewiątą część „Szybkich i wściekłych”. Warto wiedzieć przy tej okazji, że wszystko co zobaczymy w scenach akcji z udziałem nowoczesnych samochodów, to jedna wielka bujda. Nie chodzi nawet o efekty specjalne, ale o auta same w sobie.

Filmowcy mówią wprost: nowoczesne samochody nie nadają się do scen kaskaderskich
Podaj dalej

Kino i samochody pasują do siebie jak chleb i masło. O ile jednak sztuka filmowa nie zmieniała się znacząco przez ostatnie dziesięciolecia, tak ewolucja samochodów przeszła istną drogę świetlną. Dzisiaj trudno jest nakręcić pościg w stylu „Bullita”.

Samochody stały się zbyt inteligentne

Gorzką prawdę na temat współczesnych samochodów ujawnili koordynatorzy scen kaskaderskich, którzy pracowali przy największych hollywoodzkich produkcjach. Opowiedzieli o tym podczas panelu dyskusyjnego organizowanego w Petersen Automotive Museum. Zdradzili, że współczesne auta przyprawiają ich o ból głowy.

„Czarna Pantera”, 2018 r.

Koordynator scen samochodowych Dennis McCarthy powiedział, że Lexus dostarczył kilka niesamowitych samochodów na potrzeby filmu „Czarna Pantera”, jak np. model LC500. Problem w tym, że auta zostały zaprojektowane tak, aby nie robić niczego, co choćby ociera się o wyczyn kaskaderski. „Reżyser chce, żeby auto zrobiło ślizg do środka i obróciło się w miejscu o 180 stopni” – powiedział McCarthy, cytowany przez portal Hagerty.com. Dodał, że prośba reżysera była niemożliwa do zrealizowania, bo samochód nawet nie posiadał klasycznego ręcznego.

Technicy filmowi nie są w stanie obejść systemów

Okazuje się, że typowa dla współczesnych aut elektronika i systemy bezpieczeństwa sprawiają, że samochody stają się kompletnie bezużyteczne na planach filmowych. Rozwiązaniem podczas zdjęć do „Czarnej Pantery” było sprowadzenie na miejsce programisty z Lexusa, który podążał wszędzie za ekipą filmową. Jego zadaniem było „rozbrajanie” samochodu w taki sposób, aby komputer sterujący pozwalał na wykonywanie popisów kaskaderskich.

Jaką mocą naprawdę dysponowały auta z „Szybkich i wściekłych”?

Specjalista ds. scen samochodowych Josh Hancock opisał podobny problem na planie filmu „Baby Driver”, gdzie kręcono sceny akcji z udziałem Mercedesa klasy S. Wspomniał, że aby samochód był zdatny do scen kaskaderskich, trzeba było sprowadzać technika z Niemiec.

„Baby Driver”, 2017 r.

Filmowcy przyznali podczas panelu, że mechanicy zatrudniani na planach zdjęciowych nie są w stanie rozbroić seryjnych systemów bezpieczeństwa w autach. Potrzebni są do tego ludzie bezpośrednio zatrudnieni u producenta.

Ratunkiem może być swap silnika

McCarthy powiedział wprost: „Robimy okropne rzeczy samochodom. Wyciągamy okablowanie, wyciągamy siedzenia, żeby zrobić miejsce na kamerę. Tymczasem w nowoczesnych pojazdach możesz wyciągnąć żarówkę z reflektora i auto przestaje działać”.

„Szybcy i wściekli 7”, 2015 r.

Dodał, że jego sposobem na ominięcie tego problemu jest… montowanie w europejskich samochodach silników LS z Chevroleta. W Stanach Zjednoczonych te silniki znane są ze swojej podatności na „swapy”.

Kiedy więc zasiądziecie w kinowym fotelu podczas seansu „Szybkich i wściekłych 9” (premiera w maju), miejcie na uwadze, że sztuczki filmowców nie ograniczają się wyłącznie do efektów cyfrowych.

https://wrc.net.pl/spot-nowego-land-rovera-defendera-wgniata-w-fotel-jak-nowy-bond-do-scen-kaskaderskich-zmodyfikowano-tylko-jedna-rzecz?fbclid=IwAR1B48bS8LkPiJpdgFCS31l7v5piHtD_OyjOEf9XjtQVxbvGNQ7iLZmenck

Przeczytaj również