Fala kontroli na A2. Funkcjonariusze ITD skontrolowali prawie 100 ciężarówek w ciągu jednego dnia

93 ciężarówki zagranicznych firm przewozowych skontrolowali inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego podczas jednodniowej akcji na autostradzie A2. Białoruski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport rzeczy na podstawie niewłaściwego zezwolenia. Z kolei ciężarówka należąca do rosyjskiej firmy ważyła o 2 tony za dużo. Ponadto 11 kierowców zza wschodniej granicy musiało zapłacić mandaty za zbyt szybką jazdę.

Fala kontroli na A2. Funkcjonariusze ITD skontrolowali prawie 100 ciężarówek w ciągu jednego dnia
Podaj dalej

W środę (30 października) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi oraz Delegatury Centralnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili wspólne działania na odcinku autostrady A2 w okolicach Strykowa. Celem akcji było wykrywanie nieprawidłowości podczas kontroli zezwoleń międzynarodowych. Inspektorzy GITD sprawdzali z kolei w bazie danych zdjęć z fotoradarów, czy w ciągu ostatniego roku kierowcy zza wschodniej granicy nie przekraczali dozwolonej prędkości w naszym kraju.

Inspektorzy skontrolowali w sumie 93 ciężarówki należące do zagranicznych firm transportowych. Białoruski przewoźnik, który wiózł ładunek do Rosji, posłużył się podczas przewozu tranzytowego zezwoleniem wielokrotnym, które nie uprawniało go do wjazdu z ładunkiem do tego kraju. Inspektorzy ujawnili również jeden przypadek braku kalibracji tachografu cyfrowego oraz przekroczenie o 2 tony dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów należącego do rosyjskiego przewoźnika. Obie ciężarówki skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Postoją tam do czasu usunięcia wykrytych nieprawidłowości i wpłaty kaucji na poczet przewidywanych w postępowaniu administracyjnym kar pieniężnych.

https://wrc.net.pl/zmiana-przepisow-pijany-kierowca-zaplaci-za-leczenie-ofiar-wypadku

W wyniku równoległej kontroli inspektorów GITD ujawniono 11 przypadków przekroczenia przez kierujących w ostatnim czasie dozwolonej prędkości na polskich drogach. Kierowców ukarano mandatami karnymi.

GITD

Przeczytaj również