Dwukrotny wzrost kary za używanie telefonu w samochodzie

Dwukrotny wzrost kary za używanie telefonu w samochodzie

Podaj dalej

Statystyki pokazują, że aż co czwarty wypadek drogowy jest spowodowany używaniem telefonu komórkowego. Rozmowa przez telefon, wysyłanie wiadomości tekstowych czy robienie zdjęć lub filmowanie odwraca uwagę kierowcy od bezpiecznego prowadzenia pojazdu.

W 2016 roku karę 10 lat więzienia otrzymał Polak, który spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym w Wielkiej Brytanii. Na udostępnionym przez policję nagraniu widać było, jak kierowca ciężarówki zmieniał muzykę na smartfonie zamiast skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu. Chwila nieuwagi kosztowała życie cztery osoby, a kolejne pięć zostało rannych. Jak pokazał ten tragiczny wypadek, korzystanie z komórki stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Australia zmienia prawo

Aby uniknąć sytuacji do tej z Wielkiej Brytanii, rząd Australii zamierza drastycznie zaostrzyć prawo. Ponad 2,6 tys. zł kosztować będzie kierowanie i zajmowanie się telefonem komórkowym. Władze australijskiego stanu Queensland wypowiadają właśnie wojnę takim kierowcom

Mandat za korzystanie z komórki w trakcie… przechodzenia przez pasy

Australijczycy robią bardzo wiele dla poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale ostatnia propozycja w Queensland jest szokująca. Władze chcą ponad dwukrotnego wzrostu kary za rozpraszanie uwagi telefonem komórkowym podczas kierowania samochodem. Wynosić będzie 1000 dolarów australijskich – to dziś ponad 2,6 tys. zł.

Minister transportu ma pełne poparcie

Zmianę zapowiedział minister transportu Mark Bailey, a poparła ją oficjalnie w mediach premier Queensland Anastacia Palaszczuk.

Władze stanu zareagowały błyskawicznie – proponując zaostrzanie kar – gdy przez dwa miesiące odnotowano przerażającą serię ponad 40 zgonów w wypadkach drogowych. Zdaniem urzędników wojna z kierowcami rozpraszającymi uwagę musi być podobna do tej bezlitosnej, którą w latach 70. ubiegłego wieku wypowiedziano w Australii kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu. Wysokie kary i ich mocna egzekucja pozwoliły poprawić sytuację z pijanymi szoferami i zmienić sytuację na drogach.

Pociąg zmiażdżył busa na Dolnym Śląsku. Kierowca rozmawiał przez komórkę

Obecnie w Polsce mandat za korzystanie z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierowcę wynosi… 200 zł.

źródło: brd24.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News