Druga połowa

Druga połowa

Podaj dalej

Druga część zestawienia najważniejszych polskich wydarzeń rajdowych ostatnich dwunastu miesięcy. Swoimi propozycjami zdecydował się podzielić Szymon Wantulok, czyli Rajdowy Świeżak.

Lipiec – Na liście zgłoszeń do 26. Rajd Rzeszowski, czyli polskiej rundy mistrzostw Europy pojawia się 26 załóg, które mają przystąpić do rywalizacji w samochodach klasy R5. Wśród zgłoszonych kierowców znajdują się m.in. Magalhaes, Kajetanowicz, Ostberg, Bouffier, Łukjaniuk, Lopez, Griebel, Grzyb, Moffett, Von Thurn, Griazin, Michel, Cerny, Nivette, Botka, Rendina, Bostanci, Habaj, Kasperczyk, Gabryś, Szeja, Nemet, Jose Antonio Suarez, Gagacki, Butvilas oraz Majeracek. To niecodzienna sytuacja w Polsce, stąd taki wybór.

Sierpień – Przykre wiadomości dopływają do kraju z centrali FIA. Rajd Polski najprawdopodobniej wypadnie z kalendarza mistrzostw świata przygotowywanym na przyszły rok – Bardzo nam przykro, że tracimy imprezę w Polsce. To dla nas ważny rynek i w ostatnich latach wszystko dobrze się układało. Jednak ze względów bezpieczeństwa FIA podjęła decyzję o wycofaniu zmagań z kalendarza cyklu. Trzeba zaznaczyć, że nie dotyczy to błędów ze strony organizatora, tylko niezdyscyplinowania kibiców. Kwestie bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne – informował promotor WRC, Olivier Ciesla. Na problemach Rajdu Polski skorzystać miała Turcja i tak też się finalnie stało.

Wrzesień – W internecie debiutuje Rajdowy Świeżak. Seria spotkała się z dużym zainteresowaniem – nie zdziwiło mnie to tak bardzo jak samo zaangażowanie widzów. Bardzo chętnie komentują oni kolejne odcinki, wysyłają wskazówki dotyczące rozwoju projektu i dzielą się swoimi propozycjami tematów. Chociaż początki były dosyć spontaniczne w porównaniu do obecnych produkcji, to otrzymywałem praktycznie same sympatyczne informacje zwrotne. Razem dotrwaliśmy już do 35 odsłon cyklu, co jest fajnym rezultatem. Po krótkiej świątecznej przerwie wracamy na ekrany już w poniedziałek 8 stycznia, z nowymi pomysłami i energią do działania – komentuje Rajdowy Świeżak.

Październik – Filip Nivette i Kamil Heller zapewniają sobie tytuł Mistrzów Polski sezonu 2017. Załoga Skody Fabii R5 okazała się bezkonkurencyjna podczas czterech z pięciu rund w których wystartowała i zgarniając komplety punktów zagwarantowała sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jeszcze przed startem Rajdu Śląska. To była dominacja duetu, który w roku 2018 spróbuje podbić europejskie odcinki specjalne.

Listopad – Podczas Gali PZM zaprezentowany został kalendarz cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na sezon 2018. Projekt wzbudził wiele kontrowersji, a na forum publicznym rozgorzała gorąca dyskusja dotycząca proponowanych zmian. Podstawowe reformy kalendarza dotyczą aspektów rozszerzenia cyklu do siedmiu rund, nowego systemu punktacji oraz ogólnego formatu organizacji imprez. Minimalna długość wszystkich odcinków specjalnych ma bowiem wynosić od sezonu 2018 sto kilometrów, a podczas Rajdu Rzeszowskiego i Polskiego zawodnicy będą otrzymywali podwójną liczbę punktów do klasyfikacji generalnej.

Grudzień – Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran wygrywają 55. Rajd Barbórka. Załoga prowadząca Forda Fiestę WRC nie miała sobie równych i zdominowała rywalizację w Warszawie zwyciężając w prestiżowej imprezie po raz piąty z rzędu! Mistrzowie Europy wyprzedzili drugich na mecie, Filipa Nivette i Kamila Hellera oraz trzecich Bryana Bouffier i Xaviera Panseri o ponad minutę. W legendarnym Kryterium Asów na Karowej również nie było mocnych na Fiestę WRC.

Kompleksowe zestawienie najważniejszych wydarzeń motosportowych ostatnich miesięcy, można znaleźć w popularnej kronice Rally Zoom 2017 dostępnej pod tym adresem.

Tagi: RSMP, Rajd Barbórka, Kajetan Kajetanowicz, Rajdowy Świeżak

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News