Domowy występ Toyoty

Domowy występ Toyoty

Domowy występ Toyoty

Podaj dalej

Już w przyszły weekend odbędzie się kolejna edycja legendarnego Rajdu Finlandii. 9. runda Rajdowych Mistrzostw Świata będzie domową dla całego zespołu Toyoty. Pomimo faktu, że to japoński producent, to cały projekt WRC swoje serce ma właśnie w Finlandii.

Wystarczy tylko popatrzeć na skład Toyota Gazoo Racing, aby wszystko wiedzieć – szefem teamu jest Tommi Makinen, a trzy duety zawodników tworzone są przez: Jari-Matti Latvala & Miikka Anttila, Juho Hanninen & Kaj Lindstrom, Esapekka Lappi & Janne Ferm. 7 najważniejszych osób w zespole to 7 Finów. A to nic, bo mechanicy, inżynierowie, a nawet kucharki – wszyscy pochodzą z kraju tysiąca jezior.

Tommi Makinen, szef zespołu: – Finlandia to bardzo szczególny dla nas rajd, to nasz rajd domowy. Jak długo zawodnicy czują się pewni siebie, tak długo ja jestem spokojny o ich wyniki. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy sporo doświadczenia na fińskich odcinkach specjalnych, jednak z drugiej strony, nasz samochód cały czas się rozwija i co chwilę odkrywamy coś nowego. Jestem przekonany, że przy trasie spotkamy mnóstwo kibiców, mamy świetne zestawienie kierowców; Jari-Matti wie jak tutaj wygrywać, Juho jest bardzo doświadczony i szybki, a Esapekka jest młody i głodny jazdy. Myślę, że będziemy bardzo mocni.

Jari-Matti Latvala: – Zaraz obok Monte-Carlo, Finlandia to rajd, który wszyscy chcą wygrać; szczególnie, jeśli jesteś Finem. Ciąży na nas duża presja, aby dobrze pojechać, jednak odczuwam ją w bardzo pozytywny sposób. Bez wątpienia mój cel na ten weekend może być tylko jeden – zwycięstwo. Czuję się pewnie, jednak nie uważam, aby fińscy kierowcy mieli tutaj jakąkolwiek przewagę nad innymi. Tyle z tych oesów używanych jest każdego roku, że większość zawodników ma już na nich odpowiednie doświadczenie. Oczekuję sporej walki.

Rajd Finlandii rozpoczyna się już w czwartek, 27 lipca od OS1 Harju. W piątek zawodnicy zmierzą swoje siły na 12 odcinkach specjalnych, w sobotę na 8, w tym na słynnej Ouninpohji a w niedzielę na 4. Ostatnią próbą imprezy będzie OS25 Oittila 2, przejeżdżana w formule Power Stage, co oznacza, że najlepszych pięciu zawodników otrzyma dodatkowe punkty (5-4-3-2-1) do klasyfikacji generalnej.

Jak w swoim domowym rajdzie poradzi sobie Toyota? Przekonamy się już wkrótce.

Tagi: WRC Rajd Finlandii Toyota

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News