Departament Transportu Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie systemu zróżnicowanych praw jazdy

Departament Transportu Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie systemu zróżnicowanych praw jazdy

Podaj dalej

Świeżo upieczeni Kierowcy, tuż po zdobyciu prawa jazdy, nie mogliby jeździć samochodami w nocy – to element planu, który ma poprawić bezpieczeństwo na drogach w Wielkiej Brytanii.

Według najnowszego planu, który ma poprawić bezpieczeństwo na brytyjskich drogach, początkujący kierowcy, tuż po zdobyciu prawa jazdy, nie będą mogli jeździć samochodami w nocy. Najmłodsi i najmniej doświadczeni za kierownicę mogliby wsiadać tylko za dnia. Mieliby też ograniczoną możliwość przewożenia pasażerów. Byłoby to możliwe dopiero po osiągnięciu określonego wieku przez kierowcę.

Miał 16 kategorii prawa jazdy. I wszystkie stracił

Według Departamentu Transportu  podjęcie takich kroków to wynik analizy statystyk, z których wynika, że jeden na pięciu kierowców uczestniczy w wypadku w ciągu roku od zdobycia prawa jazdy

– Mamy jedne z najbezpieczniejszych dróg na świecie, ale szukamy sposobów by uczynić je jeszcze bardziej bezpiecznymi – powiedział Michael Ellis z Departamentu Transportu. – Zdobycie prawa jazdy jest ekscytujące dla młodych ludzi, ale może być również zniechęcające w momencie kiedy po raz pierwszy siadają sami za kierownicą. Gradacja praw jazdy może im pomóc w tym by byli bezpieczni oraz zmniejszyć liczbę ofiar i rannych na drogach.

Na razie nie sprecyzowano jak długo po zdobyciu prawa jazdy kierowcę obowiązywałyby ograniczenia w swobodzie poruszania się po drogach o każdej porze dnia i nocy.

Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, który chce wprowadzić system ograniczania uprawnień dla niedoświadczonych kierowców. Podobne rozwiązania obowiązują już w Szwecji, Nowym Jorku, Kalifornii i niektórych miejscach w Australii czy Kanadzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News