Debiut Suninena na szczycie

Debiut Suninena na szczycie

Podaj dalej

Już począwszy od czwartku, 29 czerwca będziemy mieli okazję do podziwiania najlepszych zawodników rajdowych świata w Polsce. ORLEN 74. Rajd Polski będzie wyjątkową imprezą dla Teemu Suninena, który zadebiutuje wtedy w samochodzie klasy WRC.

Fin rozpoczynał swoją rajdową przygodę na własnej ziemi. Tam w przeciągu dwóch sezonów występował w BMW 325i oraz w Fordzie Fiesta R2, wygrywając aż 7 imprez w swojej klasie. Okazjonalnie Teemu wystartował również w Rajdzie Finlandii w Citroenie DS3 R3T. I wtedy właśnie zasmakował zwycięstwa w WRC 3 po raz pierwszy.

Kluczowym w karierze Suninena był sezon 2015. Wtedy zaliczył on występy w aż 6 różnych seriach rajdowych, na czele z WRC. Tam w kategorii WRC 2 zapisał na swoje konto Rajd Wielkiej Brytanii. To wydarzenie otworzyło mu wrota do pełnego sezonu mistrzostw świata na kolejny rok.

Rok 2016 oznaczał 11 imprez w kategorii WRC 2 w Skodzie Fabii R5. Suninen wygrał wtedy 3 imprezy – Rajd Meksyku, Sardynii oraz Polski a łącznie aż 6 zakończył na podium, co w ostatecznym rozrachunku dało mu tytuł wicemistrza świata.

Jak wyglądały dla Teemu tegoroczne występy? Zaczęło się Rajdem Szwecji, gdzie Fiestą R5 od Kajetana Kajetanowicza zajął 2. pozycję, następnie wystartował w Rajdzie Korsyki, gdzie Fiestą Keitha Cronina zajął również 2. miejsce, później dostał od M-Sportu całkowicie nowy egzemplarz na Rajd Portugalii a tam… kolejny raz był 2.

ORLEN 74. Rajd Polski będzie na pewno kluczowym wydarzeniem w życiu młodego Fina. W Fordzie Fiesta WRC ’17 zmierzy się on z 13 rywalami w klasie, na czele z mistrzem świata Sebastienem Ogierem oraz ulubieńcem lokalnej publiczności Ottem Tanakiem. Podczas tegorocznej edycji polskiego klasyka organizatorzy przygotowali 23 odcinki specjalne o łącznej długości 326 km. Jak poradzi sobie na nich debiutujący Teemu Suninen? Przekonamy się już wkrótce.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News