Dakar i Motul - wspólna rajdowa historia

Dakar i Motul - wspólna rajdowa historia

Dakar i Motul – wspólna rajdowa historia

Podaj dalej

Rajd Dakar to jedno z najbardziej wymagających i wyczerpujących sportowych wydarzeń na świecie, największy sprawdzian wytrzymałości kierowców i motocyklistów off-roadowych.

Legendarny pomysłodawca rajdu, Thierry Sabine, tak podsumowuje ideę tego wyjątkowego wyścigu: – To wyzwanie dla tych, którzy biorą w nim udział i marzenie dla tych, którzy dopiero czekają na swoją kolej.

Motul to marka, która od zawsze przystępowała do działania, a nie tylko „marzyła” i dlatego od ponad trzech dekad bierze czynny udział w rajdzie Dakar.

Pierwszy raz rajd wystartował w 1978 roku pod nazwą „Paryż-Dakar”, a jego trasa rozpoczynała się w stolicy Francji i biegła aż do Afryki. Rajd szybko przyciągnął znane w środowisku motosportu nazwiska m.in. Jacky’ego Ickxa i Henriego Pescarolo. Ten ostatni właśnie w barwach Motul startował w zespole F1 Williamsa.

 

Rajdem zainteresowali się także międzynarodowi producenci współpracujący z marką Motul: Yamaha, Suzuki, Honda, Polaris, Toyota itd.

W 2018 roku rajd Dakar obchodzi 10. rocznicę swojej „przeprowadzki” do Ameryki Południowej, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa wydarzenia. Pojazdy biorące udział w rajdzie to: motocykle, quady, samochody, SxS („Side by Side”) i ciężarówki. Marka Motul od lat wspiera zespoły startujące we wszystkich tych kategoriach, a w szczególności samochody, motocykle i SxS.

Najbardziej spektakularne zwycięstwo z udziałem marki Motul miało miejsce w roku 1989, kiedy Francuz Gilles Lalay triumfował na motocyklu marki Honda.

Od tego czasu Motul święci sukcesy jako partner takich zespołów, jak Toyota Auto Body – wielokrotnego zwycięzcy w kategorii T2, Xtremeplus Polaris Factory Team, który w kategorii T3 wygrywał trzy razy oraz HRC Factory Rally Team.

Dakar to wielkie rajdowe wyzwanie i przygoda, w której, bardziej niż gdziekolwiek indziej, nie ma miejsca na usterki mechaniczne. Motul wielokrotnie dowiódł, że można polegać na jego produktach, zarówno w palącym gorącu na pustyni, jak i w przenikliwym mrozie w górach.

Marka oferuje swoim partnerom oleje silnikowe dopasowane do warunków panujących na rajdzie. Motocykle wyjadą na odcinki z olejem Motul 300V Factory Line Off-Road 5W40 w silnikach. Natomiast o jednostki napędowe samochodów zadba olej Motul 300V Motorsport Line Power 5W40 lub Competition 15W50.

Produkty przygotowane do pracy i przetestowane w najtrudniejszych warunkach, zapewniające najwyższe osiągi maksymalną ochronę silnika. Warunki klimatyczne, trudny teren i długie dystanse to dla uczestników rajdu Dakar prawdziwy test, dlatego Motul oferuje im wsparcie produktowe z najwyższej półki.

Tagi: Rajd DakarDakar 2018ThisIsDakarOriginalByMotulMotulEpicStory

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News