Całkowita długość trasy wyniesie blisko 7 900 km, a łączny dystans odcinków specjalnych – ponad 5 000 km. Pierwsza część Dakaru będzie prowadzić wśród labiryntów dróg i bezdroży, gdzie wielką rolę będą odgrywać umiejętności nawigacyjne, a w drugiej połowie uczestnicy odkryją wydmy południowej części Arabii Saudyjskiej.
Na Bliskim Wschodzie
Zmiana kontynentu przyniesie zmiany przepisów, które odzwierciedlają ducha cross country, dyscypliny, która pozwala amatorom walczyć ramię w ramię z zawodowcami. Nowe książki drogowe i odcinki maratońskie pomogą zredukować różnice.
Na oficjalnej liście zgłoszeń Dakaru 2020 znajduje się 351 pojazdów (wobec 334 w 2019): 170 motocykli i quadów, 134 samochody i pojazdy UTV oraz 47 ciężarówek.
Kierunek Dżudda… Niegdyś osada rybacka nad Morzem Czerwonym, założona w 7 wieku jest dziś jednym z najważniejszych portów świata, a także miejscem pielgrzymek milionów muzułmanów, bo niedaleko stąd znajdują się święte miejsca Islamu – Mekka i Medina. 5 stycznia 2020 to drugie co do wielkości miasto Arabii Saudyjskiej będzie gościć start Rajdu Dakar. Na odcinkach wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego i granicy z Jordanią, w rejonie Neom oraz Al Ula, nawigatorzy będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Na etapie z Ha’il do Rijadu uczestnicy napotkają wiele wydm i sekcji piaszczystych. Po dniu przerwy w stolicy kraju uczestników czekają etapy o jeszcze większej skali trudności na bezkresnych pustynnych obszarach, szczególnie na odcinkach w rejonie miast Shubaytah i Haradh.
Rajd równych szans
W nieznanych do tej pory większości uczestników regionach organizatorzy 42. edycji chcą maksymalnie wyrównać szanse amatorów i zawodowców. Na niektórych odcinkach specjalnych książki drogowe z kolorowymi oznaczeniami będą wręczane zawodnikom na kilka minut przed startem, aby pozbawić przewagi zawodników największych zespołów. Temu samemu celowi służy wprowadzenie odcinka supermaratońskiego dla motocykli i quadów, gdzie dozwolone będzie tylko 10 minut pracy przy maszynach. Oznacza to, że trzeba będzie oszczędzać pojazdy i umiejętnie zarządzać ich wytrzymałością.
Dzień przed metą wszyscy uczestnicy pokonają odcinek maratoński na dotychczasowych zasadach. Aby umożliwić naukę mniej doświadczonym uczestnikom (we wszystkich kategoriach), będą oni mieli do dyspozycji „jokera” czyli możliwość powrotu do rywalizacji w klasie „Dakar Experience” dla tych, którzy musieli się z niej wycofać.
Polacy na starcie w rekordowej liczbie
Jak co roku na starcie nie zabraknie Polaków. Jednym z faworytów w kategorii samochodów będzie reprezentant Orlen Teamu Kuba Przygoński, który otrzymał bardzo wysoki numer startowy 303 przed takimi gwiazdami, jak Carlos Sainz czy Giniel de Villiers. Olsztyński pilot Sebastian Rozwadowski pojedzie jak zwykle u boku Litwina Benediktasa Vanagasa, a mieszkający od lat w Warszawie były rajdowy mistrz Polski Xavier Panseri będzie pilotował Khalida Al Qassimi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W bardzo licznie i mocno obsadzonej kategorii UTV pojadą pojazdami Can-Am dwie rodzinne załogi Aron Domżała / Maciej Marton oraz ich ojcowie Maciej Domżała / Rafał Marton.
Wśród motocyklistów liczymy bardzo na młodych zawodników Orlen Teamu. Adam Tomiczek i Maciej Giemza mają już spore doświadczenie dakarowe i powinni liczyć się w walce o czołowe pozycje. Ponadto na starcie staną powracający po 9-letniej przerwie Krzysztof Jarmuż i dakarowy debiutant Jacek Bartoszek. Liczną reprezentację będziemy mieli także w kategorii quadów. Rafał Sonik będzie bez wątpienia jednym z faworytów. Polską stawkę uzupełnią Kamil Wiśniewski (czwarty raz na starcie Dakaru) oraz debiutanci Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski. Warto odnotować powrót załogi Robert Szustkowski / Jarek Kazberuk w kategorii ciężarówek, a Szymon Gospodarczyk będzie pilotem Francuza Patrice Garrouste w tej samej klasie.
Poszukiwacze pustynnych przygód
Dakar od ponad 40 lat przyciąga poszukiwaczy przygód. Wielu z nich staje na starcie co rok. Niektórzy mogą pochwalić się startami jeszcze w 20 wieku, sporo jest takich, którzy odkryli przygodę na początku obecnego stulecia, potem ścigali się na trasach w Ameryce Południowej, a teraz zapowiadają swoją obecność u progu Rozdziału III. 65 zawodników na liście zgłoszeń ma na koncie udział w tym swoistym światowym tournée, dzięki czemu będą mogli pochwalić się startami na czterech kontynentach.
Wśród nich jest trzech zwycięzców edycji afrykańskich i południowoamerykańskich: Stéphane Peterhansel i Joan „Nani” Roma, którzy wygrywali zarówno na dwóch, jak i czterech kołach oraz Czech Josef Machacek, który dominował w kategorii quadów jeszcze w Afryce, a potem wygrał pierwszy Dakar w Ameryce Południowej w 2009 roku. Najstarszym zwycięzcą będzie Włoch Giulio Minelli, który w 1986 jechał u boku Giacomo Vismary, wygrywając dakarową klasyfikację ciężarówek. O zwycięstwo walczyć będzie także dostawca opon dla wielu pojazdów od ponad 20 lat – firma BF Goodrich, jedyny oficjalny partner Dakar od 2007 roku.