Dakar 2018 - z Pisco do... Pisco

Po wczorajszej rozgrzewce, która przyniosła kilka niespodziewanych rozstrzygnięć, zawodnicy wreszcie będą mogli rozgrzać do czerwoności swoje maszyny. W niedzielę w sprinterskim tempie do przejechania będzie niemal 300 kilometrów. Czy kierowcy Peugeota przebudzą się z zimowego snu i czy Sebastien Loeb zniweluje ponad 5-minutową stratę do Nassera?

Dakar 2018 – z Pisco do… Pisco
Podaj dalej

Podobno Pisco, skąd ruszy dzisiejszy etap 40. Rajdu Dakar to również nazwa bardzo popularnego w Peru napoju wyskokowego, a sama miejscowość należy do pięciu prowincji tworzących region Ica znajdujących się na południe stolicy kraju, Limy. Podróże kształcą. Nawet z pozycji monitora laptopa :-).

Po krótkiej przejażdżce na plaży Pacyfiku, tegoroczni Dakarowcy wreszcie będą mieli okazję do prawdziwego ścigania. Po stosunkowo krótkiej dojazdówce (zaledwie 12 km), przystąpią oni do dość długiego, bo liczącego 267 km odcinka specjalnego, który w zdecydowanej większości wiedzie przez pustynne bezdroża. Tylko 12 procent trasy będzie stanowił szuter.

Taka konfiguracja trasy z pewnością będzie faworyzowała starych wyjadaczy, którzy w przeszłości sięgali po zwycięstwa w Dakarze, czyli Stephane Peterhansela i Nassera Al-Attiyaha. A co na to Sebastien Loeb, dla którego to najprawdopodobniej ostatnia szansa na zwycięstwo w tej prestiżowej imprezie?

 

 

Hmmm. Tu sprawa nieco się komplikuje. Już na pierwszym etapie 9-krotny rajdowy mistrz świata miał problemy z hamulcami i stracił grubo ponad 5 minut. Ta strata będzie trudna do odrobienia. Przynajmniej na pętli z Pisco do Pisco. Loeb zaznaczył, że nie ma doświadczenia na pustyni i na tego typu trasach nie z pewnością nie jest faworytem. Czy rzeczywiście? O tym przekonamy się już dzisiaj wieczorem. Pierwsza załoga motocykla rusza o godz. 12.00 polskiego czasu, czyli dosłownie za kilka minut.

Klasyfikacja 40. Rajdu Dakar po I etapie:

1. Nasser Al Attiyah (QAT) / Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD 14:22 s
2. Bernhard Ten Brinke (NLD) / Michel Perin (FRA), Toyota 4WD + 25 s
3. Nicolas Fuchs (PER) / Adrian Mussano Fernando (ARG), Borgward 4WD + 34 s
4. Bryce Menzies (USA) / Peter Mortensen (USA), Mini 2WD + 38 s
5. Nani Roma (ESP) / Alex Haro Bravo (ESP), Mini 4WD + 53 s
6. Giniel de Villiers (ZAF) / Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD + 54 s
7. Lucio Alvarez (ARG) / Robert Howie (ZAF), Toyota 4WD + 1m 12 s
8. Mikko Hirvonen (FIN) / Andreas Schulz (DEU), Mini 2WD + 1m 36 s
9. Jakub Przygoński (POL) / Tom Colsoul (BEL), Mini 4WD +1 m 45 s
10. Martin Prokop (CZE) / Jan Tomanek (CZE), Ford 4WD + 2 m 04 s

Tagi: Rajd DakarDakar 2018ThisIsDakarOriginalByMotulMotulEpicStory, Sebastien Loeb

Przeczytaj również