Czteroczęściowe kwalifikacje w F1?

Czteroczęściowe kwalifikacje w F1?

8 interakcji
Czteroczęściowe kwalifikacje w F1?

Podaj dalej

Formuła kwalifikacji F1 może zostać zmieniona w sezonie 2019. Nowe regulacje mogą spowodować dodanie dodatkowej sesji do bieżących trzech etapów.

Obecnie pięciu najwolniejszych kierowców odpada po Q1, identyczna sytuacja ma miejsce po drugiej części czasówki, gdzie ponownie odpada pięciu zawodników z najgorszym czasem  W ostatniej części kwalifikacji 10 kierowców walczy o jak najlepsze miejsca w przedziale 1-10.

Według nowego układu w Q1, Q2 i Q3 odpadałoby po czterech najsłabszych zawodników, a w Q4 rywalizowałaby najszybsza ósemka. Pomysł ma na celu zwiększenie atrakcyjności zawodów i podobno jest bardzo szeroko omawiany przez Liberty Media. Auto Motor und Sport, który dotarł do tych rewelacji poinformował też między innymi, że w F1 nie zmieni się punktacja, mimo wcześniejszych planów nagradzania więcej niż pierwszych 10 kierowców na mecie wyścigu.

Formuła 1 ostatni raz zmieniła swój format kwalifikacyjny w sezonie 2016, wtedy właśnie wprowadzono tzw. system NOKAUT. Zmiana ta spowodowała duże zamieszanie i okazała się tak niefortunna, że po zaledwie dwóch rundach przywrócono stare zasady. Kwalifikacje w formie nokaut miały następujący przebieg:

Q1– trwało 16min. Wszyscy kierowcy wyjeżdżali na tor aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Po 7min z rywalizacji odpadał zawodnik z najgorszym czasem. Po kolejnych 90s odpadał kolejny z aktualnie najgorszym wynikiem. Sytuacja powtarzała się co 90s aż w stawce zostało 15 kierowców.

Q2 – trwało 15min. Kierowcy, którzy nie odpadli w Q1 wyjeżdżali na tor. Proces był analogiczny. Tym razem pierwszy odpadał po 6min a każdy kolejny co 90s aż na torze zostawało 8 bolidów.

Q3 – trwało 14min. Ośmiu kierowców zaczynało zmagania i po 5min rozpoczynał się system eliminacyjny aż do momentu kiedy na torze został ostatni zawodnik ostatni, który w niedzielnym wyścigu startował z Pole Position.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News