Czas odpalić silniki!

Czas odpalić silniki!

Czas odpalić silniki!

Podaj dalej

Wracamy do akcji! Po dniu przerwy w boliwijskim La Paz nadszedł czas na wznowienie rywalizacji w Rajdzie Dakar. Dzisiaj na zawodników czeka maratoński odcinek do Uyuni. Kto przetrwa, kto straci wszystko? Czas start!

Zastanawiając się nad tym, jak może wyglądać układ na dzisiejszym etapie, należy wziąć pod uwagę liczby. Dojazdówka to równe 302 km, a odcinek specjalny liczy sobie ich aż 425… ale to jeszcze nie wszystko, bo cała ta walka rozgrywać będzie się w górach, na wysokościach zbliżonych do 4000 m.n.p.m. Są to już rejony, w których utrudnione może być oddychanie, a wyobraźmy sobie jak komplikuje to zadanie uczestnikom Dakaru, którzy w tym czasie walczą o cenne sekundy, a często też o przetrwanie.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, siódmy etap startuje w La Paz… a dokładniej tuż obok, bo w El Alto. Na wszystkich zgromadzonych przy trasie, jak i na samych zawodników czekać będą przepiękne widoki, bo po drodze mijane będą dwa jeziora – Uru Uru i de Poopó, oraz kilka szczytów wzbijających się na wysokość grubo ponad 5000 m.n.p.m., jak Morococala, czy Tunapa. Tym razem śledzenie rywalizacji nie będzie takie łatwe, jak poprzednio, bo na 425-kilometrowym odcinku specjalnym organizator przygotował zaledwie 3 punkty kontroli czasu. Trasa składa się w 66% z twardej gleby, 28% z piachu, a reszta to przejazd przez ogólnie rozumianą roślinność.

Meta etapu zlokalizowana jest w Uyuni, miejscu, gdzie znajduje się słynne Salar de Uyuni, czyli mówiąc po polsku solinisko, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Położone jest ono na wysokości 3653 m.n.p.m. i zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych, co czyni go największym solniskiem na świecie. Zbyt mało atrakcyjnie? Dodajmy, że jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie, bo różnica wzniesień wynosi na nim niecałe 41 cm!

Według informacji organizatora, zawodnicy w kategoriach motocykli i quadów ruszą do rywalizacji o godzinie 13:15 czasu polskiego, zaś samochody i SxS dokonają tego o 16:07. Ciężarówki przystąpią do walki o 18:45.

Tagi: Dakar 2018MotulEpicStoryOriginalByMotulRajd DakarThisIsDakar

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News