Czas na wyścig do chmur

Czas na wyścig do chmur

Podaj dalej

Nadszedł czas na najsłynniejszy wyścig górski świata – Pikes Peak International Hill Climb. Na trasie zobaczymy tym razem 85 maszyn – 54 samochody i 31 motocykli.

Pikes Peak Hill Climb jest znany również pod nazwą Wyścig do Chmur. Rozgrywa się go co roku a bazą jest miejscowość Pikes Peak w Colorado. Tor ma długość bezmała 20 km. Składa się na niego 156 zakrętów, a wysokość n.p.m wzbija się z 1440 do 4300. Rekord podjazdu należy do Sebastiena Loeba, który pokonał trasę w Peugeocie 208 T16 Pikes Peak w czasie 8:13,878.

Na liście zwycięzców znajdują się tacy zawodnicy, jak Michele Mouton, Walter Rohrl, Ari Vatanen, Per Eklund, Stig Blomqvist, Sebastien Loeb, czy też obecny obrońca tytułu i główny faworyt do zwycięstwa Romain Dumas.

Tydzień z Pikes Peak rozpoczął się już wczoraj. W Broadmoor World Arena w Colorado Springs przez większość dnia odbywało się badanie kontrolne. Dzisiaj, równo o godzinie 5:30 czasu amerykańskiego (13:30 czasu polskiego) wystartuje pierwszy trening.

Od jutra do piątku zawodników czekają trzy dni sesji treningowych i kwalifikacyjnych. Sobota to zasłużony odpoczynek przed największym wyzwaniem. Wszystkie podjazdy wyścigowe rozegrane zostaną w niedzielę, począwszy od godziny 8:00 czasu amerykańskiego.

Większość zawodników na starcie to Amerykanie, jednak mamy też wyjątki. Na trasie zobaczymy m.in. Francuza Laure Many’ego, Rosjanina Yuri’a Kouznetsova, czy też Brytyjczyka Chrisa Rimmera.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News