Czas na kryterium asów

Czas na kryterium asów

Czas na kryterium asów

Podaj dalej

Już w najbliższy weekend odbędzie się 55. Rajd Barbórka – Ogólnopolskie Kryterium Asów. Impreza jak co roku oficjalnie kończy rajdowy sezon w naszym kraju. Tradycyjnie organizator przygotował kilka odcinków specjalnych i słynną Karową. Na starcie pojawi się ponad 100 załóg, jak będzie wyglądała frekwencja wśród kibiców? Przekonamy się już wkrótce.

Barbórka jest rok rocznie oficjalnym zakończeniem sezonu w Polsce. Ze względu na łagodny regulamin sprowadza ona na swoje trasy mnóstwo zawodników w swoich pięknych, czasami specjalnie usprawnionych maszynach. Tym razem załóg będzie aż 101 i rywalizować będą one na 26,5 km oesowych. Kogo zobaczymy w Warszawie i okolicach?

Najliczniej reprezentowaną klasą będzie R1, czyli kategoria samochodów z napędem na cztery koła. Tam z numerem 1 listę otwiera duma polskich kibiców rajdowych, trzykrotny mistrz Europy, owiany już legendą Kajetan Kajetanowicz, który wspólnie z Jarosławem Baranem wystartuje tym razem Fordem Fiestą WRC w najnowszej generacji! Tuż za nim znajdują się m.in. Filip Nivette z Kamilem Hellerem w Skodzie Fabii R5, Tomasz Kuchar z Magdaleną Lukas w Citroenie C4 T16 RX, Bryan Bouffier w Fordzie Fiesta Proto, Gilles Panizzi z Christophem Notem w Mitsubishi Lancerze Evo VI, czy też Jakub „Colin” Brzeziński z Adamem Stecem w Fordzie Fiesta Proto. Tak wymieniać można by bardzo długo. Na liście widnieją dalej takie nazwiska, jak Chuchała, Marczyk, Butvilas, Oleksowicz, Ratajczyk, Gryc, Maj, Byśkiniewicz, Protasov, Chmielewski, Zawada, czy Kręcioch.

Rywalizacja sportowa rozpocznie się już w piątek, 1 grudnia o godzinie 17:00. Wtedy to po całym dniu zapoznania z trasą rozegra się odcinek testowy. Rajd oficjalnie wystartuje w sobotę, 2 grudnia o godzinie 8:00 od próby OS1 Autodrom Bemowo 1. Nieco ponad godzinę później załogi zmierzą się na OS2 Tor Modlin 1. Taka sekwencja powtórzona zostanie ponownie jeszcze przed południem, a Rajd Barbórka zakończy się startującym o godzinie 13:40 OS5 Autodrom Bemowo 3.

Po ogłoszeniu wyników, które zaplanowane jest na 16:30, będzie wiadomo kto zakwalifikował się do słynnego kryterium na ulicy Karowej. Tam dopuszczonych zostanie 45 załóg. Rozpoczęcie przejazdów pokazowych zaplanowano na godzinę 17:00, tuż po nich ruszy już rywalizacja na całego. Chociaż… z tym na całego różnie bywa. Część zawodników jedzie bardzo czysto, poprawnie i trzyma rajdową linię chcąc uzyskać jak najlepszy czas i liczyć się w walce o zwycięstwo, pozostali wolą dać wielkie show kibicom i większość zakrętów pokonują bokiem, odstawiają wszelkiego rodzaju figury artystyczne na czele z aaltonenami i po prostu dobrze się bawią.

Tagi: Barbórka Karowa Rajd Barbórka

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News