Coraz łatwiej włamać się do naszych samochodów

Coraz łatwiej włamać się do naszych samochodów

Podaj dalej

Dzisiejszy przemysł motoryzacyjny idzie w kierunku coraz większej liczby komputerów, elektroniki i oprogramowania. Co za tym idzie, złodziejom zdecydowanie łatwiej będzie przejąć kontrolę nad naszym samochodem.

Keyless-cars-thefts-is-rising-1

Coraz częściej w wyposażeniu naszych samochodów znajdziemy systemy Wi-Fi, nawigację, czy bezkluczykowy system otwierania auta i odpalania silnika. Te mogą cały czas pozostać w naszych kieszeniach, czy damskiej torebce.

To wszystko oczywiście poprawia komfort i wygodę użytkowania, ale umożliwia też przejęcie kontroli nad naszym samochodem na odległość. Według analiz przeprowadzonych przez firmę IHS Automotive aż 20 procent samochodów sprzedanych na świecie w ubiegłym roku miała możliwość zdalnego wyłączenia hamulców!

150701_car_hackers_43-vscocam-photo-1-1200x630-e1437434721629

Aby uniknąć wpływu intruzów na nasz samochód, firmy motoryzacyjne powinny zacieśniać współpracę z firmami od cyberzabezpieczeń – podczas testów, grupa specjalistów włamała się do systemu multimedialnego w poruszającym się Jeepie, przejęła kontrolę nad modułem hamulców i zatrzymała auto.

"Tradycyjny" sposób kradzieży samochodów już niebawem przejdzie do lamusa, a złodzieje posługiwać będą się najnowszymi technologiami pozwalającymi włamać się do systemów naszych aut.
„Tradycyjny” sposób kradzieży samochodów już niebawem przejdzie do lamusa, a złodzieje posługiwać będą się najnowszymi technologiami pozwalającymi włamać się do systemów naszych aut.

Z tego powodu koncern Fiata musiał wezwać niecałe 1,5 mln samochodów na akcję serwisową, pozwalającą na usunięcie tej niebezpiecznej luki. Nie inaczej sprawa ma się w systemie ConnectedDrive BMW, czy Mitsubishi, do których fachowcy od zabezpieczeń również uzyskali dość łatwy dostęp.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News