Ciasno w czołówce

Ciasno w czołówce

Ciasno w czołówce

Podaj dalej

Cały motosportowy świat żyje już drugą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. Możliwość zaprezentowania się w Szwecji będzie dla wielu załóg wielkim przeżyciem. Są jednak zawodnicy, na których udział w WRC nie robi żadnego wrażenia.

Blisko 12 tysięcy kierowców, 15 tysięcy pilotów, 1230 samochodów oraz 80 producentów. Według serwisu ewrc-results.com gromadzącego rzetelne informacje na temat większości imprez rajdowych, właśnie takimi liczbami powinniśmy posługiwać się mówiąc o dotychczasowych uczestnikach imprez rangi WRC. Z całą pewnością było ich dużo więcej, bowiem trzeba wziąć poprawkę na błąd pomiarowy oraz niekompletne dane, ale prezentowana ilość i tak robi wrażenie. Kto prowadzi w poszczególnych zestawieniach uwzględniających największą ilość startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata?

Wśród kierowców na czele stawki znajduje się tegoroczny triumfator Rajdu Dakar. Carlos Sainz wystartował w aż 196 imprezach zaliczanych do najbardziej prestiżowego rajdowego cyklu świata. Jednak pozostali kierowcy dotrzymują mu kroku, a w czołówce jest bardzo ciasno. Sklasyfikowany na drugiej lokacie Petter Solberg wziął udział w 188 wydarzeniach, natomiast trzeci Jari-Matti Latvala w 185. Fin wystartuje także w Szwecji dzięki czemu dopisze kolejny występ do swojej kartoteki i zbliży się do Norwega i Hiszpana. Na dalszych miejscach widnieją Sebastien Loeb (170), Mikko Hirvonen (163) oraz Juha Kankkunen (162). Aktualny lider cyklu, Sebastien Ogier ma na swoim koncie 126 występów. Najwyżej z Biało-Czerwonych sklasyfikowano Michała Kościuszko, który wystąpił w 52 rundach WRC. Robert Kubica zaliczył 33 podejścia natomiast Hubert Ptaszek 30.

W stawce pilotów najbardziej imponującym dorobkiem popisuje się Miikka Anttila, który prezentował się kibicom aż 196 razy. Na drugim miejscu wspólnie znajdują się Denis Giraudet oraz Marc Marti (187), natomiast za ich plecami Stephane Prevot (174) wyprzedza Daniela Elenę (170) i Jarmo Lehtinena (167). Maciej Szczepaniak jest 25. z dorobkiem 108 występów, natomiast Maciej Baran prezentował się 24 razy.

Najczęściej wystawianym do walki samochodem w całej historii WRC jest Opel Kadett GT/E. Kierowcy korzystali z niego w aż 922 przypadkach. Dalej znajdują się Mitsubishi Lancer Evo IX (884) oraz Mitsubishi Lancer Evo VI (824). Na podium nie zmieściły się Fordy – Escort RS Cosworth (583) oraz Fiesta RS WRC (546). Czołową szóstkę uzupełnia Mitsubishi Lancer Evo VII (522). Wśród producentów zdecydowanie na czele znajduje się Ford (6743), który wyprzedza Mitsubishi (5106) oraz Peugeota (3892). Za podium znalazło się Subaru (3227), a także Opel (2940) i Renault (2723).

Tagi: WRC, Rajd Szwecji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News