Były kierowca rajdowy znów najbogatszym Polakiem. Kulczykowie w odwrocie

Były kierowca rajdowy znów najbogatszym Polakiem. Kulczykowie w odwrocie

154 interakcje
Były kierowca rajdowy znów najbogatszym Polakiem. Kulczykowie w odwrocie

Podaj dalej

Po 11 latach były trzykrotny rajdowy wicemistrz Europy, Michał Sołowow ponownie znalazł się na czele listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. W 2007 r. jego majątek wyceniano na 6,6 mld złotych, dziś to 10,8 mld złotych. W rankingu wyprzedził Zygmunta Solorza (9,1 mld zł), a także Sebastiana i Dominikę Kulczyków (oboje po 7,1 mld zł)

Przez ponad dekadę na czele listy nieprzerwanie pojawiało się nazwisko Kulczyk. Teoretycznie mogłoby tak pozostać, ale niedawno zakończył się proces spadkowy po zmarłym w 2015 r. Janie Kulczyku. Zgodnie z cypryjskim prawem dzieci miliardera Sebastian i Dominika tworzą między sobą wspólność majątkową w zarejestrowanej tam spółce Luglio Limited. W Polsce jednak brat i siostra nie mogą takowej wspólnoty posiadać (jest zarezerwowana dla małżeństw), dlatego są klasyfikowani osobno.

fot. forbes.pl

Co ciekawe, w 2007 r., gdy Sołowow był urzędującym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych i także był na czele zestawienia Wprostu, pozycję również zawdzięczał podziale majątku Kulczyków. Wtedy z powodu rozwodu Jana z żoną Grażyną. Niegdyś Michał Sołowow był właścicielem dobrze zarabiających spółek na giełdzie, z czego już całkowicie się wycofał (sprzedając lub wycofując je z giełdy). Dziś już prawie 56-letni Michał Sołowow jest inwestorem w branży biotechnologii, medycyny i chemii.

Najbogatszy Polak startował regularnie w rajdach samochodowych w latach 2001-2012. W tamtym okresie oprócz wspomnianych trzech tytułów wicemistrza Europy (2008, 2009, 2012), dwukrotnie był wicemistrzem Polski (2006, 2010). Do 2015 r. startował już tylko okazjonalnie, a pożegnalnym startem był Rajd Szwecji z Maciejem Baranem za kierownicą Forda Fiesty RS WRC (po 19 z 21 odcinków zajmował 12. miejsce, ale odpadł na przedostatniej próbie Värmullsåsen). W 2016 r. w planach także był Rally Sweden, ale do startu nie doszło z powodu kłopotów z zimowymi warunkami na trasie.

Sołowow nie jest jednak jedynym rajdowcem w zestawieniu. Na 40. miejscu sklasyfikowano Krzysztofa Oleksowicza, założyciela i członka zarządu grupy Inter Cars. Jego majątek wycenia się na 1 miliard złotych. W rajdach startuje okazjonalnie. Na odcinkach specjalnych ostatnio był widziany w ubiegłorocznym Rajdzie Gdańsk Baltic Cup, gdzie wystartował z Sebastianem Sadowskim Fordem Fiestą R5.

Na 55. lokacie z majątkiem o wartości 700 mln złotych widnieje Wojciech Furman, członek zarządu spółki Aflofarm. Łodzianin swoją rajdową pasję realizuję w Dacia Duster Elf Cup, gdzie w ubiegłorocznej edycji razem z pilotem Michałem Augustyniakiem zajęli trzecie miejsce w punktacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News