Block znów lepszy na Hockenheim

Za nami trzecia runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Tym razem areną zmagań był niemiecki tor Hockenheim. Imprezy tej do udanych na pewno nie zaliczy fabryczna ekipa Forda. Andreas Bakkerud nie awansował do półfinałów, zaś Ken Block nie zdołał przebić się do finału.

Q1

Zmagania rozpoczęły się w piątek przed południem od pierwszej sesji kwalifikacyjnej. W wyścigu 2 między sobą zmierzyli się Timmy Hansen, Timur Timerzyanov, Andreas Bakkerud i Toomas Heikkinen. Norweg z ekipy Forda uplasował się tam na 3. pozycji, co ostatecznie dało mu 10. miejsce w całej sesji. Ken Block w gonitwie 4 był trzeci, ogólnie w Q1 zajął miejsce 12.

Q2

Druga sesja kwalifikacyjna zakończyła się z bardzo mieszanymi nastrojami w ekipie Forda. O ile Ken Block spisał się rewelacyjnie i wygrał 3 bieg zajmując jednocześnie 4. miejsce w Q2, to Andreas Bakkerud zaliczył kontakt z samochodem Pettera Solberga i obaj dojechali na dwóch ostatnich miejscach tak w wyścigu, jak i całej sesji.

Q3

Na kolejne emocje związane ze ściganiem trzeba było poczekać do sobotniego popołudnia. Wtedy to o godzinie 17:30 ruszyła trzecia sesja kwalifikacyjna. Otworzyli ją Petter Solberg, Andreas Bakkerud i Csucsu. Ostatecznie najlepszy okazał się ten pierwszy, zaś kierowca Forda musiał zadowolić się miejscem 2. w wyścigu i 12. w całej sesji. Z nieco gorszej strony pokazał się tym razem Ken Block, który był ostatni w biegu 5 i zajął 18. lokatę w całej Q3.

Q4

Ostatnia sesja dnia miała wyłonić nam ostatecznie najlepszą dwunastkę, która awansuje do półfinału. Świetnie poradził sobie Ken Block wygrywając 2 wyścig i zajmując 6. pozycję w całej sesji. Andreas Bakkerud zajął zaś 2. miejsce w biegu 3, jednak nie pozwoliło to na awans do półfinałów.

Półfinały i finał

Finałowym dniem zmagań była niedziela. Cała zabawa rozegrała się przed południem. W pierwszym półfinale najlepszy był Johan Kristoffersson. Oprócz niego do finału awansowali również Petter Solberg i Sebastien Loeb. Drugi półfinał okazał się popisem umiejętności Skandynawów – w najlepszej trójce znaleźli się Mattias Ekstrom, Timmy Hansen i Toomas Heikkinen. Niestety, jedyny reprezentant Forda – Ken Block zajął ostatnie miejsce i zakończył swój udział w Hockenheim RX. W finale najlepszy był po raz kolejny Mattias Ekstrom, zaś podium uzupełnili Johan Kristoffersson i Timmy Hansen.

Kolejna runda World RX odbędzie się już w nadchodzący weekend od 12 do 14 maja w Belgii.