Audi SQ8 po kuracji ABT na 23-calowych felgach wygląda jak hot hatch na sterydach

Audi SQ8 po kuracji ABT na 23-calowych felgach wygląda jak hot hatch na sterydach

audi-sq8-by-abt

Podaj dalej

ABT, słynny niemiecki tuner specjalizujący się w poprawianiu osiągów samochodów Grupy Volkswagena, zaprezentował właśnie najnowsze Audi SQ8. Duży sportowy SUV napędzany jest turbodoładowanym silnikiem Diesla V8.

W oczekiwaniu na pojawienie się Audi RS Q8, które wyposażone będzie w silnik benzynowy V8 o mocy 600 KM, znany również z RS7 Sportback i RS6 Avant, firma ABT postanowiła przedstawić swoją wizję SQ8.

Samochód otrzymał nowy, kompletny zestaw nadwozia o sportowym, aerodynamicznym charakterze. Na zdjęciach widzimy liczne elementy z włókna węglowego, jednak to co najważniejsze, znajduje się pod maską.

Zaledwie kilka miesięcy po oficjalnej prezentacji firma ABT zabrała się za poprawianie Audi SQ8. V8 z podwójnym turbo nie wytwarza już podstawowej mocy 435 koni mechanicznych i 900 Nm momentu obrotowego. 4-litrowy silnik dopieszczony przez ABT może poszczycić się bowiem liczbami w stylu 520 KM i 970 Nm momentu. Czysty obłęd.

Taki moment obrotowy może wydawać się już przesadą, ale należy pamiętać, że Audi SQ8 TDI jest obecnie jednym z najcięższych dostępnych pojazdów na runku. Łącznie z kierowcą ważącym 75 kg i bakiem paliwa wypełnionym w 90% otrzymujemy zestaw o wadze 2440 kg.

Ogromny SUV po kuracji potrzebuje zaledwie 4,5 sekundy aby osiągnąć 100 km/h. To o około 0,3 sekundy mniej, niż zwykłe SQ8.

Jeśli jednak wolelibyście poczekać na jeszcze bardziej gorące Q8 od Audi, bez silnika Diesla (i sztucznych wydechów), RS Q8 powinno zadebiutować na targach Los Angeles Motor Show w listopadzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News