Rajdy to sport nierozerwalnie związany ze zwiedzaniem. Każdy kibic, który był kiedyś na rajdzie samochodowym poza swoim miejscem zamieszkania na pewno zwiedził miejsca, których nigdy nie zobaczyłby, gdyby nie dana impreza motorsportowa. Rajd Śląska będzie świetną okazją dla tych, którzy w aglomeracji na południu Polski nigdy nie byli, aby nieco zaznajomić się z jej kulturą, czy atrakcjami turystycznymi.
Park Śląski
To absolutny must-have na liście turystycznej dla kibiców Rajdu Śląska, ponieważ właśnie tutaj, pod Stadionem Śląskim, zlokalizowany będzie park serwisowy i baza rajdu. Przy okazji wizyty w tym właśnie miejscu, można zaplanować sobie spacer po Parku Śląskim – ponad 600-hektarowymi „zielonymi płucami” aglomeracji śląskiej. Znajduje się tu m. in. najstarsze w Polsce planetarium, Legendia Śląskie Wesołe MIasteczko, Rosarium, ZOO oraz Kolejka Linowa „Elka”.
Radiostacja Gliwice
To kompleks zabudowań, który powstał w 1935 r. i składa się z wieży antenowej, budynku nadajnika oraz dwóch pozostałych budynków. Wieża antenowa liczy 111 metrów i jest obecnie najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Do dziś sala główna budynku nadawczego ma na swoim wyposażeniu oryginalną przedwojenną aparaturę radiową. Dla miłośników historii jest to również obowiązkowy punkt na mapie Śląska – 31 sierpnia 1939 roku miała tu miejsca tzw. prowokacja gliwicka.
Kolej Linowa „Czantoria”
To jedna z najbardziej nowoczesnych kolei w polskiej części Beskidów. W ciągu 8 minut jesteśmy w stanie przedostać się z Ustronia na wysokość 855 m n.p.m. na Polanę Stokłosica. Stąd można już podziwiać piękne panoramy Beskidu Śląskiego i Ustronia. A także skorzystać z letniego toru saneczkowego, czy udać się do wieży widokowej na szczycie Czantorii. Tam znajdziemy także granicę z Czechami.
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
Niedaleko od Katowic znajdziemy także Tyskie Browary Książęce, które są ważną częścią historii Śląska od prawie 200 lat. To perła architektury regionu, a zarazem nowoczesny browar. Piwo warzy się tu nieprzerwanie od 1629 r., co oznacza, że jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce. Rok 1861 to data przełomowa i początek wielkiej rozbudowy browaru w Tychach, która trwa do dziś. Zwiedzanie muzeum otwartego w 2004 roku powinno być obowiązkowe dla wszystkich fanów złocistego trunku.
Pustynia Błędowska
Dla miłośników obcowania z naturą polecamy Pustynię Błędowską, rozciągającą się na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. To największy w Polsce i jeden z największych w Europie obszar lotnych piasków. „Polska Sahara” rozciąga się na długości ok. 18 km, z zachodu na wschód – od Błędowa po Klucze. Szerokość pustyni to ok. 4 km. Środkiem przepływa przez nią Biała Przemsza.
Kopalnia Guido
Jak Śląsk, to oczywiście – kopalnie. Wiele z nich przestało wydobywać węgiel już lata temu, a dziś przerobione są na atrakcyjne muzea. Kopalnia Guido to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny. Zwiedzający mogą zjechać oryginalną solą i przekonać się na własne oczy, jak wyglądała (i wciąż wygląda) praca górników. Na turystów czeka niemal 5 kilometrów tras po pokopalnianych korytarzach. Jedną z ciekawostek i atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną. To jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów!