As w rękawie Audi

As w rękawie Audi

Podaj dalej

Śledząc doniesienia napływające do nas w tym tygodniu ze świata rallycrossu możemy mieć wrażenie, że przed nami najlepszy sezon World RX w historii. Volkswagen był mocny już poprzednio, Peugeot miał przebłyski, a Audi zgarnęło z rynku jokera i pełne wsparcie fabryczne. Do startu sezonu 71 dni – czy ktoś posiada w garażu maszynę do przenoszenia w czasie? Płacę jak za złoto.

14 kwietnia w Barcelonie wystartuje piąty sezon World RX i chyba nikt nie ma wątpliwości, że rallycrossowa walka na szczycie będzie w tym roku istną eksplozją emocji. Wróćmy na chwilę do poprzedniej kampanii – Volkswagen dominował, bo tak naprawdę nie mogło być inaczej. Usprawniony samochód plus Petter Solberg i Johan Kristoffersson – to musiało się udać. Silny był też Peugeot, gdzie legendarny Sebastien Loeb i bracia Hansenowie dawali przebłyski geniuszu. Jak prezentował się zespół EKS?

Kiedy patrzysz na Audi S1 Mattiasa Ekstroma, to widzisz samochód do wygrywania. Co do tego nie ma wątpliwości. Wydaje się, że w ubiegłym sezonie EKS pogrzebały detale. Z jednej strony Szwed, który kolejny raz łączył rallycross ze startami w DTM, gdzie do samego końca bił się o tytuł mistrza i nie mógł się w pełni skoncentrować na World RX, z drugiej Reinis Nitiss i Toomas Heikkinen, którzy… nie oszukujmy się, nie byli kierowcami zdolnymi do wygrywania. Teraz będzie inaczej. Skąd mamy taką pewność?

Przyjaciele rozbiją bank?

Składają się na to trzy wydarzenia i fakty, których świadkami byliśmy w tym tygodniu, a nawet troszkę wcześniej. Najpierw Mattias Ekstrom ogłosił całemu światu, że kończy swoją karierę w DTM, aby w pełni skupić się na rallycrossie, -> później dowiedzieliśmy się <-, że nowym kierowcą zespołu będzie jeden z najbardziej utalentowanych zawodników na świecie Andreas Bakkerud, a co najważniejsze, do gry w pełnym wymiarze wchodzi Audi, przez co pełna nazwa zespołu brzmi teraz EKS Audi Sport.

Mattias Ekstrom: – Ze wsparciem Audi będziemy w stanie zaatakować na maksimum swoich możliwości! Nasz cel na 2018 rok jest jasny: walczyć o mistrzostwo świata zarówno wśród kierowców, jak i wśród zespołów. Naturalnie musimy wykonać zmiany, dlatego przygotowujemy dwa całkowicie nowe Audi S1 EKS RX, aby realnie zagrozić Volkswagenowi i Peugeotowi.

“Potrafi powiedzieć co będzie dla mnie lepsze”

Andreas Bakkerud: – To dla mnie wielki zaszczyt, dołączyć do EKS Audi Sport. Od wielu lat jesteśmy z Mattiasem przyjaciółmi, on bardzo często mi doradza, potrafi popatrzyć na moją sytuację z boku i powiedzieć co będzie dla mnie lepsze. Teraz nadszedł moment, kiedy możemy ścigać się w jednym zespole i wiem, że obaj będziemy walczyć o tytuł mistrza świata.

Wszystko to oznacza jedno – przed nami bez wątpienia najciekawszy sezon Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Kto wyjdzie z niego zwycięsko? O tym przekonamy się 24 listopada w Republice Południowej Afryki. Dawać ten sezon!

Tekst: Kamil Wrzecionko

Tagi: Audi, Rallycross, World RX, Audi Polska, Bakkerud, Ekstrom, Audi Sport

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News