Aleks Zawada poprowadzi Hyundaia i20 R5 w Rajdowych Mistrzostwach Europy

Pierwotny plan zakładał starty Oplem Adamem R2 w Rajdowych Mistrzostwach Europy do lat 27. Jednak, gdy młody kierowca otrzymuje szansę poprowadzenia przez cały sezon Hyundaia i20 R5 to zdecydowanie trzeba z niej skorzystać. Dokładnie w ten sposób pomyślał Aleks Zawada, który wraz z Grzegorzem Dachowskim zaliczą program w kategorii ERC U28.

Aleks Zawada poprowadzi Hyundaia i20 R5 w Rajdowych Mistrzostwach Europy
Podaj dalej


Polak, który w ubiegłym sezonie rywalizował przednionapędowym autem klasy R2, otrzyma najnowszą specyfikację czteronapędowej R5-tki prosto z Hyundai Motorsport Customer Racing. Debiut zaliczy w dniach 3-5 maja w drugiej rundzie europejskiego czempionatu, asfaltowym Rajdzie Wysp Kanaryjskich, który będzie można śledzić na antenach Eurosportu i Motowizji.

Jeszcze w grudniu wszystko wskazywało na to, że w sezonie 2018 będę próbował osiągnąć to, do czego tak niewiele zabrakło w 2017 roku, czyli zdobyć tytuł w Mistrzostwach Europy do lat 27 w klasie R2 – zauważa Aleks Zawada. – Bardzo mi na tym zależało i sportowo i ambicjonalnie. W międzyczasie jednak pojawiała się okazja, której nie mogłem powiedzieć „nie”. Była to propozycja nie do odrzucenia. Będzie to dla mnie nowość, będzie to wyzwanie, ale na tym to wszystko polega. Trzeba wierzyć w siebie i iść zdecydowanie do przodu. Pierwszy rajd w nowej klasie, za kierownicą nowego samochodu to będzie spore wyzwanie. Szczególnie w tak wymagających zawodach, gdzie ścigamy się po bardzo przyczepnym asfalcie, więc prędkości są z gatunku tych najwyższych. Przede wszystkim jednak ogromnie się cieszę, odliczam dni i nie mogę się doczekać rywalizacji z innymi Polakami startującymi w cyklu– zapowiada kierowca MSZ Racing.

Awans do samochodu tej kategorii jest możliwy jest m.in. dzięki wsparciu otrzymanemu od Hyundai Motorsport Customer Racing, który zapewnia stałą opiekę techniczną. – Współpraca z młodymi, utalentowanymi i perspektywicznymi kierowcami, jak Aleks jest dla nas ważna – mówi Andrew Johns, starszy przedstawiciel handlowy z Hyundai Motorsport Customer Racing. – Robimy co możemy, aby wspierać kierowców jeżdżących naszymi samochodami w osiąganiu ich celów, jakimi w przypadku Aleksa są starty w Mistrzostwach Świata. Naszym zadaniem jest więc zapewnienie mu jak najlepszego i najbardziej niezawodnego narzędzia do zwyciężania. Pierwszy etap współpracy rozpoczynamy od zaangażowania się w jedną z najlepszych serii rajdowych dla klasy R5, jaką są Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 28 – dodaje.

Aleks Zawada w sezonie 2017 zaimponował po zwycięstwie w ERC U27 podczas czeskiego Rajdu Barum, po czym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jednak ostatecznie, po awarii samochodu w Rally di Roma Capitale i piątym miejscu w ostatnich zawodach sezonu (Rajd Lipawy na Łotwie) zajął w punktacji 4. miejsce.

Tekst: Marcin Zabolski

Tagi: Aleks Zawada, ERC, ERC 2018, Hyundai i20 R5

Przeczytaj również