Polacy wciąż chętnie zerkają w stronę pojazdów używanych sprowadzanych zza granicy
Według danych udostępnionych przez SAMAR Polacy sprowadzili z zagranicy w kwietniu i zarejestrowali w Polsce 87 612 używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. Stanowi to liczbę o 1,1% większą do danych z ubiegłego roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę dane za pierwsze 4 miesiące tego roku, to okazuje się, że do Polski przyjechało już 327 805 używanych pojazdów o dmc do 3,5 tony. W porównaniu do ubiegłego roku stanowi to wzrost o 1,2%.
Zdecydowaną większość w tej grupie stanowią pojazdy osobowe (295 118 sztuk), na które zdecydowało się więcej osób niż w roku ubiegłym (+0,1%). Jeśli jednak spojrzymy na dane, to wynika z nich, że coraz większą popularnością cieszą się samochody użytkowe. Polacy sprowadzili do kraju z zagranicy 32 687 sztuk takich pojazdów. Tu wzrost importu wyniósł imponujące 13,2 procenta względem zeszłego roku. Analitycy Samar wróżą, że jeśli to tempo się utrzyma, to do końca roku do Polski trafi ponad milion pojazdów tego typu.

Najchętniej stawiane samochody używane w garażach modele pochodzą od marek Volkswagen i Opel
Jeśli spojrzymy na dane udostępnione przez analityków Samar, dojdziemy do wniosku, że jeśli chodzi o pojazdy importowane, to Polacy preferują dwie marki: Volkswagena i Opla.
W Top 15 sprowadzanych zza granicy używanych pojazdów króluje Opel Astra, a tuż za nim znajduje się Volkswagen Golf. Różnica między modelami jest bardzo niewielka, bo wynosi zaledwie 14 egzemplarzy w skali całego roku. Kolejne ostatnie miejsce na podium należy do Audi A4. Polacy w tym roku zarejestrowali 6 336 egzemplarzy tego modelu.
W Top 15 najczęściej sprowadzanych modeli dobrą piątą pozycję zajmuje Ford ze swoim Focusem, sprowadzony w ilości 5538 egzemplarzy. Poza tym w gamie SUV-ów numerem jeden jest Nissan Qashqai. Zajmuje 6 pozycję w Top 15 z ilością 4583 sprowadzonych egzemplarzy. W rankingu zajdziemy także wiele innych znanych modeli o dobrej reputacji na rynku pojazdów używanych. Są to Audi A3, Audi A6, Ford Kuga, nieśmiertelny VW Passat, Ford Fiesta, Opel Corsa, Kia Sportage, Skoda Octavia.
Jeśli chodzi o ranking marek według importu pojazdów używanych, to prym wiedzie Volkswagen, a tuż za nim znajduje się Ford i Opel. Marki premium Audi, BMW, Mercedes zajmują odpowiednio 4, 5 i 6 pozycję. Jak wyglądają dane, jeśli chodzi o kierunki importu i wiek pojazdów sprowadzanych do Polski zza granicy?

Polacy wciąż preferują jeden kierunek importu, ale dostrzegli nowe ciekawe alternatywy
Ograniczony budżet wielu Polaków wciąż przekłada się na wiek sprowadzanych do Polski pojazdów używanych. Wynosi on obecnie 12,04 roku. Najchętniej kupowane w kwietniu br. pojazdy korzystają z silników benzynowych (59,9%). Drugą pozycję zajmują pojazdy z silnikami wysokoprężnymi (39,2 %). Analitycy jednak wskazują, że Polacy coraz chętniej sprowadzają do Polski używane pojazdy elektryczne. W kwietniu stanowią one 0,8% rynku, jeśli chodzi o udział paliwa w importowanych pojazdach z drugiej ręki.
Według danych Samar ulubionym kierunkiem importu pojazdów używanych są dla Polaków Niemcy. W ciągu czterech miesięcy 2025 roku sprowadzono stamtąd 170 518 pojazdów. To o 1,2% więcej w stosunku do danych z ubiegłego roku. Drugie miejsce zajmuje Francja, która w tym roku odnotowała plus 0,3% na popularności. Polacy jednak dostrzegają nową ciekawą alternatywę, jaką są Stany Zjednoczone. W rankingu popularności kierunków zakupów pojazdów z drugiej ręki znalazły się na trzeciej pozycji, uzyskując ekstra 15,7% do popularności względem 2024 roku. W sumie do Polski trafiło 24 208 używanych pojazdów z USA.
Wysoki wzrost zainteresowania, jeśli chodzi o kierunki importu, odnotowały:
– Litwa – 891 szt. (+38,8%)
– Estonia – 488 szt. (+ 64,9%),
– Włochy- 12 469 szt. (+19,8%),
– Kanada (15,3%),
– Dania (11,2%).
W przypadku Estonii jest to rekordowy wzrost rejestracji. Coraz mniej natomiast jesteśmy zainteresowani tym, by importować samochody z takich krajów jak: Szwecja (-20,6%), Norwegia (-24,7%), Hiszpania (-13,5%), czy Szwajcaria (-5,8%).
źródło: Samar