Wielkanocne ceny paliw podejdą Polakom jak biała, święcona kiełbasa. Jednak prawdziwe turbo obniżki wjadą na majówkę

Ceny paliw w Polsce czeka ostry zjazd. Już teraz przed Świętami Wielkanocnymi stawki na pylonach już są wyraźnie niższe. Jednak najlepsze widoki dla kierowców pojawią się przed majówką, gdy paliwo będzie jeszcze tańsze.

Wielkanocne ceny paliw
Podaj dalej

Ceny paliw lecą w dół

Niedawne spadki notowań ropy naftowej (obecnie ok. 65 dolarów za baryłkę) i umocnienie się złotówki względem dolara (ok. 3,77) nie okazały się chwilowe. To zaś przełożyło się na codzienny zjazd cenowy w polskich rafineriach. Hurtowe ceny paliw nadal spadają, ale najbardziej intensywny okres przypadł na ostatnie 2 tygodnie. Teraz w końcu odczuwamy to w cenach detalicznych.

Tankowanie samochodu spalinowego coraz droższe
fot. freepik.com / pasindu88

Z raportu e-petrol.pl wynika, że tuż przed Wielkanocą najmocniej, bo o 10 groszy (względem ubiegłego tygodnia) potaniał diesel. Teraz średnia ogólnopolska cena oleju napędowego to już 5,98 zł/l. Niemal równie mocny spadek odnotowano na benzynach. Odmiana 95-oktanowa kosztuje już średnio 5,89 zł/l, a 98-oktanowa tylko 6,69 zł/l. Jak wszystko to wszystko, więc tańszy jest też autogaz i to o 5 groszy. Teraz za LPG płaci się zazwyczaj 3,08 zł/l.

Jak tanio może być na majówkę? Śląskie daje przedsmak

Oczywiście średnia w skali całego kraju często jest nieadekwatna do tego, co dzieje się w poszczególnych regionach. Są takie, w których można spotkać dużo niższe ceny na pylonach. Przykładowo w woj. śląskim średnie ceny benzyny Pb95 to 5,77 zł/l (12 groszy poniżej średniej ogólnopolskiej). Spotkamy tam też najtańszy diesel, bo zwykle po 5,84 zł/l (-15 gr). Górny Śląsk mógł mieć też najtańsze LPG (2,96 zł/l), ale w tym względzie zazwyczaj prym wiedzie woj. świętokrzyskie (2,95 zł/l).

Paliwo poniżej 6 zł za litr
fot. freepik.com / faststocklv

To tylko przedsmak tego, co może czekać cały kraj, a pamiętajmy, że duże spadki dopiero przed nami. W okresie majówkowym ceny mogą być jeszcze niższe, dzięki czemu w całym kraju nikt nie będzie tankował 6 zł/l za diesel czy benzynę. Obecnie takie stawki nadal są możliwe, np. na Podlasiu cena benzyny 95-tki wynosi średnio 6,00 zł/l. Z kolei na Opolszczyźnie za litr diesla liczą sobie najczęściej 6,09 zł/l. Paragony grozy za LPG są jeszcze możliwe w województwach zachodniopomorskim i lubuskim (3,15 zł/l).

Przeczytaj również