Awaria gotowa… jak tego uniknąć?
Myśląc o przygotowaniach samochodu do sezonu jesienno-zimowego zazwyczaj mówimy o wymianie opon. To pierwsza, zasadnicza i oczywista kwestia. Trzeba tutaj pamiętać o zasadzie siódemki. Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, nadszedł czas na zmianę opon. Oczywiście warto, aby taki stan potrwał przez kilka dni, np. przez tydzień. Wtedy mamy pewność, że powinniśmy zmienić opony na zimowe. Według innej szkoły pod uwagę powinniśmy brać godziny, w których najczęściej poruszamy się samochodem. Poniżej 7 stopni – warunki na oponę zimową.
Natomiast to nie wszystko. W okresie jesienno-zimowym bardzo często psuje się pogoda. Częściej pada deszcz, później śnieg. Pojawiają się problemy z zaparowanymi szybami a zmrok zapada zdecydowanie wcześniej. Dlatego powinniśmy zadbać m.in. o wycieraczki. I jeśli zajdzie taka potrzeba, to je wymienić. Tutaj należy wymienić też chociażby uzupełnienie płynu do spryskiwaczy. I warto rozważyć już płyn zimowy, bo temperatury wkrótce zaczną spadać. Jeśli mowa o widoczności, to nie zapominajmy też o odpowiednim ustawieniu świateł.
O co jeszcze trzeba zadbać?
W okresie przygotowań do sezonu jesienno-zimowego warto sprawdzić też… stan płynu chłodniczego. Teraz wszyscy zastanawiamy się – kiedy ostatnio w ogóle tam zaglądaliśmy? No właśnie – problem w tym, że kierowcy bardzo często tego nie sprawdzają. Dopóki nic się nie dzieje, to znaczy, że jest dobrze, prawda? Tymczasem zbyt mały stan płynu, bądź utrata jego właściwości, grozi awarią silnika. Myślę, że mimo wszystko warto to skontrolować i nie narażać się na potężne koszty napraw.
Wspominałem już o tym, że jesień i zima to też zmiana warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg – to stałe elementy krajobrazu. Ta wszelkiego rodzaju wilgoć dostaje się też do samochodu. Dlatego warto pamiętać o tym, aby na okres jesienno-zimowy w samochodzie umiejscowić gumowe dywaniki. To powinno pomóc z problemem wilgoci. Przynajmniej do pewnego stopnia. Warto również zainwestować w różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Tutaj sprawdzą się nawet domowe sposoby.
Zdjęcie wyróżniające: Avelino Calvar Martinez z Pixabay