Stadion Śląski - od Cristiano Ronaldo, przez Bono, aż po RSMP i ERC. Legendarny Kocioł Czarownic wciąż zachwyca

Stadion Śląski to jeden z najważniejszych obiektów sportowych na południu Polski, który w czasie swoich 65 lat istnienia gościł wiele imponujących imprez, meczów sportowych, czy koncertów. Na płycie Stadionu Śląskiego oglądaliśmy Cristiano Ronaldo, czy Bono, a teraz przyszedł czas na największe gwiazdy Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC.

Stadion Śląski – od Cristiano Ronaldo, przez Bono, aż po RSMP i ERC. Legendarny Kocioł Czarownic wciąż zachwyca
Podaj dalej

Stadion Śląski = historia polskiego sportu 

Oficjalne otwarcie Stadionu Śląskiego miało miejsce 22 lipca 1956 roku. Od tego czasu tworzyła się (i nadal tworzy) tu historia polskiego sportu. Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała tu aż 60 spotkań, w tym takich pamiętnych jak wygrana z Portugalią 2-1, gdy na boisku pojawił się także Cristiano Ronaldo. Wystarczy wspomnieć, że nasi ówcześni rywale znajdowali się na 4. miejscu w rankingu FIFA, a Polska i tak zdołała wywalczyć zwycięstwo, awansując do finałów Mistrzostw Europy. 

Stadion Śląski to także 16 koncertów, 7 zawodów żużlowych rangi Mistrzostw Świata, 6 finałów wyścigów kolarskich, 4 międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne i wiele, wiele więcej. Stadion Śląski przez swoje 65 lat istnienia pobił także wiele rekordów. W 1963 roku podczas meczu Górnik Zabrze – Austria Wiedeń na trybunach zasiadło blisko 120 000 widzów, co do dziś jest niepobitym rekordem frekwencji tego obiektu. W 1967 r. Irena Szewińska wyrównała rekord świata w biegu na 200 metrów, z kolei w 1969 roku Nadieżda Czyżowa ustanowiła rekord świata w pchnięciu kulą. Lekkoatletyczne emocje są nadal obecne na Stadionie Śląskim dzięki Memoriałowi Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej, organizowanemu tu od 2018 roku. 

Kocioł Czarownic, jak również mówi się o Stadionie Śląskim, był także miejscem startu honorowego największego wyścigu kolarskiego w naszym kraju – Tour de Pologne. Aż siedem razy w latach 1973 – 1986 odbywały się na Stadionie Śląskim światowe finały indywidualne, drużynowe i w konkurencji par na żużlu.

Muzyczne sławy również polubiły Stadion Śląski 

W latach 90. Stadion Śląski stał się w naszym kraju jednym z najbardziej popularnych miejsc do organizacji koncertów z udziałem światowych gwiazd. W 1991 roku mogliśmy tu słuchać na żywo AC/DC oraz Metalliki, w 1998 roku Rolling Stones’ów, a w kolejnych latach także Iron Maiden, Pearl Jam, Genesis, The Police czy Red Hot Chili Peppers. 

Jednym z koncertów, który przeszedł do historii, było pojawienie się U2 w 2009 roku. Fani Bono utworzyli na płycie koncertu ogromną, biało-czerwoną flagę. Sam muzyk był pod ogromnym wrażeniem i mówił, że był to najlepiej zorganizowany koncert ze wszystkich, jakie rozegrał na swojej trasie. 

Ważna przebudowa i nowoczesna infrastruktura 

Jeszcze w 2009 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa Stadionu Śląskiego. Zakres prac budowlanych obejmował m.in. rozbudowę trybun, zadaszenie miejsc siedzących, wymianę systemu oświetlenia i nagłośnienia, montaż telebimów, monitoringu i systemu biletowego, przygotowanie strefy VIP oraz instalację funkcji lekkoatletycznych w tym wyklejenie bieżni. W lipcu 2017 r. Stadion Śląski uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a podczas zorganizowanego 1 października Dnia Otwartego obiekt odwiedziło blisko 100 tysięcy ludzi. 

Po 65 latach działalności Stadion Śląski zmienia swoją dotychczasową funkcję z operatora na organizatora imprez, a także staje się atrakcyjnym i konkurencyjnym w regionie miejscem dla biznesu. Od wiosny 2021 roku klienci mogą korzystać z nowoczesnego centrum konferencyjno-biznesowego Stadionu Śląskiego.

Przeczytaj również