Paliwo poniżej 6 zł/l wraca do Polski. Kierowcy powinni wiedzieć jednak coś jeszcze

Ostatni raz, gdy paliwo w Polsce można było zatankować poniżej 6 zł/l, miał miejsce na przełomie 2023 i 2024 r. Takie stawki w końcu powracają na polskie stacje, a najnowsze prognozy sugerują, że takowych będzie przybywać. Eksperci nie mają pewności, czy ta sytuacja utrzyma się długo, dlatego jeśli tankować do pełna, to na pewno w połowie sierpnia.

Paliwo poniżej 6 zł za litr
Podaj dalej

Co obecnie wpływa na wahania cen paliw?

Postępujące obniżki to konsekwencja m.in. spadających cen ropy, która taniała przez cały lipiec i w pierwszym tygodniu sierpnia. Jeszcze 3 lipca cena surowca wynosiła ok. 87 dolarów za baryłkę, a na początku tego tygodnia ropa brent kosztowała nawet 75 USD/bbl. Przed weekendem widać było wzrost, który na szczęście zatrzymał się pod progiem 80 dolarów. Jak będzie po weekendzie, zależy w znacznym stopniu od wydarzeń na świecie.

Ceny ropy spadają
fot. freepik.com – teppakorn

„Sytuacja międzynarodowa jest bardzo dynamiczna” – zauważa dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl w swoim komentarzu na YouTube. „Po czasie mocnych spadków na rynku ropy widzimy pewne odbicie. Chociażby stymulowane obawami na Bliskim Wschodzie po uderzeniach, które spowodowały śmierć liderów Hamasu i Hezbollahu. Cały czas tli się wizja rozszerzenia konfliktu bliskowschodniego, zaangażowania chociażby Iranu w walkę przeciw Izraelowi. To generuje obawy o stabilną regionalną i bezpieczeństwo dostaw surowcowych” – tak ekspert tłumaczy to, co może wywołać podwyżki cen ropy.

Paliwo po 6 zł/l jest już rzeczywistością

Na razie jednak w polskich rafineriach odczuwamy skutki tego, co działo się w lipcu. Ceny benzyny i diesla w hurcie spadły dość gwałtownie, co już powoli przekłada się na ceny detaliczne. Najnowsze raporty kierowców ze strony cenapaliw.pl wskazują, że przybywa obiektów, na których diesel i benzynę zatankujemy poniżej 6 zł/l. Zwłaszcza dyskontowe stacje, np. Auchan oferują w różnych lokalizacjach to paliwo po jedynie 5,80 zł/l.

Kody QR na paliwo
fot. freepik.com – ASKG

Ostatnie badanie średnich cen paliw z środy już pokazało tendencję spadkową. Według e-petrol.pl benzynę 95-oktanową kupowaliśmy średnio po 6,37 zł/l, czyli 2 grosze taniej niż tydzień temu. O grosz spadły średnie stawki odmiany 98-oktanowej (7,14 zł/l). Na tamten moment nie odnotowano zmian w średnich cenach oleju napędowego (6,39 zł/l), ale diesel będzie wyraźnie taniał razem z benzyną. Wzrosła za to średnia cena LPG z 2,71 do 2,73 zł/l.

Ile średnio zapłacimy za paliwo w połowie sierpnia?

Najnowsza prognoza e-petrol.pl zakłada wręcz gwałtowne spadki cen paliw, adekwatnie do sytuacji w hurcie. Benzyna Pb95 może kosztować średnio 6,28-6,39 zł/l. To oznacza, że na tych najtańszych stacjach w kraju stawki detaliczne mogą osiągać kolejne minima poniżej 6 zł/l. W najtańszych regionach nawet benzyna 98-oktanowa nie będzie miała 7 z przodu, bo średnio ogólnopolska wyniesie 7,02-7,15 zł/l. Ceny diesla będą zbliżone do stawek za benzynę, bo wyniosą 6,29-6,40 zł/l. Dalej drożeć ma za to autogaz, ponieważ za LPG zapłacimy średnio 2,73-2,81 zł/l.

Przeczytaj również