Rumunia zezwoli niepełnoletnim uzyskać prawo jazdy. Jest jednak kilka haczyków

Kierowcy w Unii Europejskiej czekają na nowe przepisy, które m.in. przewidują obniżenie wieku pozwalającego na staranie się o prawo jazdy kategorii B i C. Tymczasem rumuński senat przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Co dokładnie się zmieni w uprawnieniach obejmujących rumuńskich kierowców?

Egzamin na prawo jazdy będzie można używać smartfona
Podaj dalej

Kierowcom poniżej 18 roku życia będzie wolno prowadzić samochody

Rumuński Senat przyjął projekt ustawy, zgodnie z którym nieletni będą mogli prowadzić samochody. Nie jest to jednak zezwolenie, które nie jest obwarowane żadnymi warunkami.

Osoba nieletnia będzie mogła prowadzić samochód, jeśli będzie jej towarzyszyć osoba dorosła posiadająca już prawo jazdy. To nie koniec warunków koniecznych do spełnienia marzenia o statusie kierowcy.

Od osoby towarzyszącej nieletniemu wymaga się nie tylko ważnego dokumentu, ale także doświadczenia. Taka osoba musi posiadać prawo jazdy co najmniej do 10 lat. Ponadto po ukończeniu 17 roku życia nieletni będą mieli prawo do kierowania pojazdem mechanicznym, ale muszą posiadać prawo jazdy B lub BE i być wspierane przez osobę, która ma podobne prawo jazdy. Ponadto ma co najmniej 10 lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdu.

prawo jazdy ponizej 18 roku życia
Młody kierowca będzie mógł jeździć z opiekunem fot.Freepik

Mandat dla kierowcy i dla opiekuna

W projekcie ustawy przyjętym przez rumuński senat znalazł się także ważny zapis o odpowiedzialności. Mówi on o tym, że osoba towarzysząca młodemu kierowcy będzie solidarnie z nieletnim odpowiadać za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W rezultacie rządzący starają się zabezpieczyć poziom bezpieczeństwa na drodze.

„ Dostęp do uzyskania prawa jazdy od 17 roku życia pełni głównie rolę w kształtowaniu odpowiedzialności młodych ludzi. […] Uważamy również, że kierowca posiadający prawo jazdy od co najmniej 10 lat nabył wystarczające doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i szanowaniu innych uczestników ruchu. Tym samym ryzyko wypadków u początkującego kierowcy znacznie maleje wraz z nabyciem przez niego doświadczenia w ruchu drogowym ” – czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez rumuński Promotor.ro.

Kiedy prawo jazdy pozwoli nieletnim kierowcom usiąść za kierownicą?

Projekt ustawy w tej sprawie przyjęty przez Senat teraz rozpatrzy na posiedzeniu plenarnym Izba Deputowanych. To ona jest kolejnym organem decyzyjnym w tej sprawie. Jeżeli posłowie również zaakceptują projekt ustawy, to trafi on na biurko Prezydenta Rumunii.

Pomysłodawcy projektu twierdzą, że nałożenie nadzoru na początkującego kierowcę zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ze statystyk wynika, że w 2022 r. w gronie ponad 36 000 zabitych i rannych ok. 7300 ucierpiało na skutek wypadków spowodowanych przez młodych ludzi w wieku poniżej 20 lat.

„ Bardzo ważne jest stwierdzenie, że wypadki te powstają w sposób, który świadczy o lekkomyślności na drodze, nieodpowiedzialnym zachowaniu, przecenianiu umiejętności kierowcy i małej kontroli nad pojazdem, a wszystko to tłumaczy się brakiem doświadczenia młodych kierowców oraz niedostatecznym opanowaniem pełnego zestawu umiejętności w liczbie godzin praktyki ujętych w modułach realizowanych w celu uzyskania prawa jazdy ” – piszą politycy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Czy rozwiązanie w postaci możliwości wcześniejszego nabycia uprawnień i szlifowania umiejętności pod okiem doświadczonych kierowców przyniesie oczekiwany rezultat? Tego się dowiemy, gdy projekt ustawy przejdzie proces legislacyjny i zacznie obowiązywać.

Młodzi kierowcy czekają także na decyzje UE, czy obniży im wiek minimalny. Ten także jako propozycja jest obwarowany szeregiem wymogów i podobnie jak w Rumunii bierze się pod uwagę jazdę w asyście doświadczonego kierowcy. Dodatkowym ograniczeniem jest także zakaz jazdy kierowców poniżej 18 roku życia między północą a szóstą rano. To jednak na razie projekt zmian przepisów dotyczących uprawnień dla nieletnich kierowców.

Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo

Przeczytaj również