Volvo zbuduje 130 szybkich ładowarek w Polsce. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym kraju

Działania związane z poprawą jakości powietrze koncentrują się głównie na miastach. To tutaj ruch samochodów jest największy, a sieć transportu zbiorowego nie nadąża za rozwojem mieszkalnictwa. Właśnie ruszył program eV City powered by Volvo – to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Ma ona znacząco przyczynić się do rozwoju elektromobilności w naszym kraju.

volvo-zbuduje-ladowarki-w-polsce
Podaj dalej

Volvo inwestuje w rozwój elektromobilności w Polsce

volvo-zbuduje-ladowarki-w-polsce
fot. Volvo

Miasta nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, w najbliższych latach będą musiały zmierzyć się z największym wyzwaniem, jeśli chodzi o polepszanie jakości życia mieszkańców. Zła jakość powietrza i hałas to tylko niektóre z głównych wyzwań. Jednym ze środków mających poprawić jakość życia w miastach są samochody elektryczne. To także fundamentalny kierunek rozwoju firmy Volvo, która nie ogranicza się jednak wyłącznie do budowy zeroemisyjnych samochodów. 

Dziś szwedzka firma ogłosiła rozpoczęcie programu eV City. To program partnerstw z samorządami uruchomiony przez Volvo. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym kraju, która skupiona będzie wokół rozbudowy infrastruktury do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Volvo zainwestowało w instalację ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów w największych miastach Polski. Efektem programu ma być przyspieszenie elektromobilnej ewolucji, a tym samym poprawa jakości powietrza i jakości życia mieszkańców. 

308182_Stockholm_Tech_Hub
fot. Volvo

130 ogólnodostępnych stacji o mocy 175 kW

Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland: – Kierowcy, żeby przesiąść się do elektryków, muszą mieć perspektywę ich szybkiego ładowania, czyli w ciągu ok. 20 minut do 70-80%, w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Dziś zapewniających to szybkich ładowarek o mocy 150 kW i więcej mamy w Polsce ok. 250, z czego już około 30 zostało zainstalowanych przez dealerów Volvo. Do końca przyszłego roku wspólnie planujemy dostawić kolejnych 100. Zbudowanie efektywnej sieci dla wszystkich kierowców to długotrwały proces i wiemy, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego w pojedynkę. Dlatego też eV City jest programem, który Volvo realizuje we współpracy z siecią dealerską i zaprasza do niego samorządy. Poza rozbudową infrastruktury stacji szybkiego ładowania, uruchamiamy również szyty na miarę lokalnych potrzeb program grantowy.

W ramach programu Volvo wybuduje około 130 dwustanowiskowych i ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania o mocy 175 kW. Ponadto, pojawią się one w miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych. 

308182_Stockholm_Tech_Hub
fot. Volvo

Dopasowane do potrzeb mieszkańców

Program eV City realizowany będzie we współpracy z miastami. Ponadto, co ważne, decyzje o wydatkowaniu z niego środków będą podejmowane indywidualnie. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiedzieć na konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Po niespełna miesiącu od rozpoczęcia pierwszych rozmów, deklaracje dołączenia do programu eV City wyraziły już 3 pierwsze miasta. Co ciekawe, firma realizuje tę inwestycję, choć obsługiwać będzie je jeden z dużych operatorów. Oznacza to, że szwedzka firma nie będzie na nich zarabiać – to ich dodatkowy wkład w rozwój elektromobilności w Polsce. 

Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland:Inauguracja programu eV City tu w Poznaniu, podczas Impact’u, najważniejszego w regionie CEE wydarzenia dotyczącego przyszłości gospodarki, biznesu i samorządów, nie jest przypadkowa. Wierzymy, że nie tylko w sercu biznesu 5.0, ale i w jego DNA zapisany jest rozwój z poszanowaniem otaczającego go świata oraz namacalne działania zmieniające go na lepsze. Stacje szybkiego ładowania nie będą dla nas stanowić źródła przychodu, ale wiemy, że tylko w ten sposób możemy zmniejszyć bariery związane z elektromobilnością i sprawić, by zielona ewolucja mogła się dokonać. Zapraszamy samorządy do współpracy i włączania się w budowanie eV Cities elektromobilnych, czystych miast przyszłości.

Przeczytaj również