Materiał powstał przy płatnej współpracy z firmą Volvo.
Volvo realizuje kolejny krok w stronę „zera netto”
Choć fabryki Volvo stanowią niewielki udział w całkowitych emisjach producenta, zapewnienie neutralnej dla klimatu energii w fabryce w Chinach jest ważnym krokiem w kierunku realizacji długofalowego celu. A nim cały czas pozostaje prowadzenie neutralnej dla klimatu działalności produkcyjnej do 2025 roku oraz redukcja emisji w globalnych zakładach. To jednak dopiero pierwszy krok, który ma prowadzić do całkowitego zera netto do 2040 roku.
Na chwilę obecną wszystkie zakłady produkcyjne Volvo korzystają z energii neutralnej dla klimatu. Teraz jednak zakład w Chinach przejdzie także na neutralne dla klimatu ogrzewanie. To druga taka fabryka na świecie po zakładzie w Torsland w Szwecji, która stała się całkowicie neutralna dla środowiska.
Javier Varela, dyrektor operacyjny i zastępca dyrektora generalnego Volvo Cars: – Działamy szybko, gdy pojawiają się dostępne, realne i neutralne dla klimatu alternatywy energetyczne. Przejście na biogaz w naszej fabryce w Taizhou pokazuje, jak każda z naszych lokalizacji produkcyjnych na całym świecie opracowuje własny, neutralny dla klimatu koszyk energetyczny w oparciu o zasoby dostępne w regionie.
Czysty prąd i ogrzewanie
Zaopatrzenie w energię fabryki w Taizhou obejmuje zarówno energię elektryczną jak i ogrzewanie. Około 40 procent całego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywają zainstalowane na miejscu panele słoneczne. Udział ten ma wzrosnąć w nadchodzących latach. Pozostałe 60 procent jednak wciąż jest neutralne dla klimatu. Pochodzi bowiem z sieci, do której trafia prąd z energii słonecznej. Dzięki najnowszym zmianom, także ogrzewanie będzie zaspokajane z biogazu neutralnego dla klimatu.
Volvo Cars niedawno rozszerzyło strategię zrównoważonego rozwoju o kolejne cale na nadchodzące lata. Nowy cel to osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku. Opiera się on na wcześniejszych ambicjach osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Wyjaśnia, że pierwszym priorytetem jest ograniczenie rzeczywistych emisji przed przejściem na usuwanie CO2 w celu złagodzenia wszelkich nieuniknionych emisji. Volvo zachęca także swoich dostawców, aby robili to samo.
Od czasu wydajania pierwszej strategii rozwoju firmy w 2019 roku, producent poczynił znaczne postępy w realizacji swoich celów. Oprócz ograniczenia emisji CO2 z całej działalności poprzez wykorzystanie w 74% energii neutralnej dl klimatu, producent osiąga także znaczne postępy w realizacji ogólnych celów w zakresie emisji CO2.