Kamery AI to nowa technologia, która zadecyduje o wielu mandatach
Technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję będzie w stanie wykryć wszystkich kierowców jeżdżących bez pasów, czy też korzystających z telefonu. Nowe kamery wyposażone w zaawansowaną technologię można zamontować w różnych pojazdach i przyczepach. W związku z tym, że będą wykorzystywać wiele obiektywów, to z ich pomocą sprawdzą zarówno kierowcę, jak i pasażerów na pokładzie samochodu.
Przechwycone dane z kamer poddawane są skrupulatnemu przetwarzaniu, zanim zostaną przekazane władzom. Kierowcy, którzy popełnią wykroczenie, są o tym fakcie powiadamiani za pomocą pism ostrzegawczych wyjaśniających niebezpieczeństwo związane z ich zachowaniem. To w fazie testów, bo później skończy się na mandatach. Gdzie takie testy już trwają?
Mandaty wystawione z pomocą sztucznej inteligencji można dostać w Wielkiej Brytanii
Próby technologii mobilnej wykorzystującej sztuczną inteligencję wkrótce odbędą się w całej Wielkiej Brytanii. Według RAC, agencja rządowa odpowiedzialna za brytyjską sieć drogową, National Highways, ogłosiła plany rozszerzenia rozmieszczenia kamer automatycznie wykrywających kierowców łamiących prawo, nie zapinających pasów bezpieczeństwa lub korzystających z telefonów komórkowych podczas jazdy.
Test, który rozpoczął się w 2021 r., wykorzystuje technologię do identyfikacji kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i mogą zagrażać bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. Szeroko zakrojony proces testowania potrwa do marca 2025 r.
Obrazy zarejestrowane przez kamery AI są przekazywane policji w celu rozpatrzenia i podjęcia ewentualnych działań. Kierowcy, którzy złamią prawo, oprócz punktów karnych mogą dostać mandaty do 500 funtów za niezapięcie pasów bezpieczeństwa. Każdy przyłapany na korzystaniu z telefonu komórkowego za kierownicą może dostać mandat do 1000 funtów i sześć punktów karnych.
Jeśli kierowca po uzyskaniu pisemnego ostrzeżenia ponownie złamie prawo, będzie ścigany. Biorąc pod uwagę potencjalną maksymalną karę w wysokości 1000 funtów (2500 funtów, jeśli prowadzisz ciężarówkę lub autobus), to ma się dużo do stracenia.
Jakie uzasadnienie ma decyzja, by mandaty generowała sztuczna inteligencja za pomocą kamer?
Decyzja o włączeniu sztucznej inteligencji nie ma podłoża zarobkowego. W Wielkiej Brytanii korzystanie z telefonu komórkowego jest niezgodne z prawem i traktowane mandatem już od 17 lat. Jednak pomimo tego, że mandaty stale rosną, nielegalne używanie telefonów komórkowych przez kierowców osiągnęło „rozmiar epidemii”. Ma to związek z brakiem egzekwowania przepisów. Kierowcy o tym wiedzą, więc wciąż wielu angażuje się w tę praktykę.
„Z naszych badań wiemy, że kierowcy zasadniczo popierają wykorzystywanie kamer w tym celu. Bez włączenia kwestii egzekwowania prawa istnieje duża szansa, że nigdy nie wprowadzimy zmian niezbędnych do ograniczenia tego zachowania. Ostatecznie musimy sprawić, aby używanie telefonu komórkowego za kierownicą było tak samo społecznie nieakceptowalne, jak prowadzenie pod wpływem alkoholu”- wyjaśnia rzecznik RAC ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ostatni okres próbny nowych kamer AI trwa i zakończy się w marcu 2025 r. Kamery instaluje się w samochodach dostawczych lub przyczepach. Często stoją na łukach drogi. Tam mogą bez przeszkód automatycznie wykrywać kierowców, którzy podczas jazdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa lub korzystają z telefonów komórkowych.
Policja biorąca udział w procesie testowania korzysta z kamer AI w: Durham, Greater Manchester Police, Humberside, Staffordshire, West Mercia, Northamptonshire, Wiltshire, Norfolk, Thames Valley Police i Sussex. NIE PRZEGAP: Światła dzienne, czy światła mijania? Jakie i kiedy stosować? Polscy kierowcy są zaskoczeni, kiedy policja wręcza im mandat