Harmonogram memoriału może się podobać
Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza to specyficzna impreza. Jej początki sięgają 2007 roku, kiedy to w Wieliczce spotkała się ówczesna czołówka polskiego motorsportu. Szczególnie rajdów samochodowych. Wygrali Leszek Kuzaj z Jarosławem Baranem. Dla obu musiało być to wyjątkowe przeżycie. Wszak Kuzaj toczył z Kuligiem fantastyczną walkę na odcinkach specjalnych. Baran był wcześniej z kolei pilotem Kuliga. Teraz mieli stworzyć załogę na imprezie, która go upamiętniała…
Rajd jest wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że jest memoriałem. Ma on na celu uczczenie pamięci o dwóch wybitnych kierowcach rajdowych. Wymienianych na samym szczycie jeśli chodzi o tych najlepszych w historii naszego kraju. Zawodnicy pojawiają się tam po to, aby się ścigać. Ale również po to, aby oddać hołd tym dwóm legendom. Oprócz przeżywania emocji czysto sportowych nie można tutaj zapomnieć o pewnej zadumie. O przemyśleniach.
Otwarcie sezonu w Polsce
Co prawda wcześniej odbywają się na terenie naszego kraju różnego rodzaju imprezy motorsportowe. W większości mają one charakter amatorski. Nie zmienia to faktu, że to właśnie Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza uznawany jest jako oficjalne rozpoczęcie sezonu. To druga kwestia, przez którą możemy postrzegać rajd jako wyjątkowy. Tutaj wszystko się zaczyna. Od tego momentu zaczynamy zrywać kartki z kalendarza. Tutaj po raz pierwszy widzimy zawodników w nowym sezonie. Często widzimy ludzi związanych nie tylko z rajdami samochodowymi, ale z polskim motorsportem… i ogólnie sportem.
Dwie ostatnie edycje imprezy padły łupem Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Oni oczywiście na co dzień nie startują w Polsce, natomiast memoriał jest dla nich okazją do spotkania z polskimi kibicami. Traktują tę imprezę jako pewnego rodzaju tradycję. Czy tak będzie i tym razem? Tego w tym momencie nie wiadomo, gdyż nie znamy jeszcze planów załogi ORLEN Team na sezon 2024. Sześciokrotnie na trasach rajdu prezentował się chociażby nasz skoczek narciarski, Maciej Kot. On nigdy nie ukrywał swojego zainteresowania rajdami i memoriał również dla niego był małą tradycją. Spodziewamy się tego, że i tegoroczna edycja może nas zaskoczyć.
Superoesowe szaleństwo
Kolejna kwestia, która sprawia, że jest to impreza wyjątkowa, to jej charakter. Na dobrą sprawę jest to wielkie rajdowe show z mnóstwem superoesów zlokalizowanych w Wieliczce. Jasne – prawdziwe odcinki specjalne w lasach są świetne. Ale ja osobiście uwielbiam superoesy. Uwielbiam obserwować to, jak zachowują się samochody na takich bardzo krętych, technicznych sekcjach z szykanami i beczkami. Tutaj najlepiej widać umiejętności zawodników oraz to, jak zaawansowane technologicznie są samochody, które dosłownie „idą za ręką” i są zwrotne, sterowne jak samochodzik na pilota…
Tegoroczna edycja rajdu liczy aż 12 odcinków specjalnych. W trakcie dwóch dni zawodnicy rywalizowali będą na superoesach w centrum Wieliczki, czy na próbach sportowych zlokalizowanych na terenie Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej „Węgrzce Wielkie”. Nie zabraknie też próby Brzegi. Ja prywatnie bardzo lubię ten rajd i bardzo podoba mi się jego charakterystyka. To miłe, luźne, przyjemne rozpoczęcie sezonu.
Harmonogram 8. ORLEN OIL Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza (13-14 kwietnia 2024)
Odcinek Nazwa Długość Godzina 13.04 OS1 Węgrzyce Wielkie 1 3.82 km 12:23 OS2 Węgrzyce Wielkie 2 3.82 km 14:23 OS3 Wieliczka Rynek 1 2.03 km 19:00 OS4 Wieliczka Rynek 2 2.03 km 20:30 14.04 OS5 Brzegi 1 5.36 km 11:30 OS6 Węgrzyce Wielkie Strefa 1 2.56 km 11:45 OS7 Solne Miasto 1 2.25 km 12:08 OS8 Brzegi 2 5.36 km 12:50 OS9 Węgrzyce Wielkie Strefa 2 2.56 km 13:05 OS10 Solne Miasto 2 2.25 km 13:28 OS11 Brzegi 3 5.36 km 14:10 OS12 Węgrzce Wielkie Strefa 3 2.56 km 14:25
Zdjęcia: RALLYSHOT Wojciech Anusiewicz