Marzec na stacjach paliw. Ceny paliw wciąż na odpowiednim poziomie
Można stwierdzić, że koszty tankowania, jakie mamy obecnie są już społecznie akceptowalne. Tak naprawdę ich podobny poziom utrzymuje się już od wielu miesięcy. Jeżeli celowo nie odbywała się ingerencja w ceny (mając tutaj na myśli różnego rodzaju promocje), to to co widzimy obecnie, jest takim punktem wyjściowych do zmian. Paliwa mogą być zatem tańsze i zbliżać się do kwoty 6 złotych albo droższe i zacząć się od tej wartości wyraźnie oddalać.
Patrząc na stabilność, jaka jest zarówno pod względem cen ropy na świecie i polskiej złotówki, nie ma się co martwić, że czasy tankowania za ponad 7 złotych powrócą. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że różnego napięcia między państwami – w tym działania militarne, nie doprowadzają do żadnych istotnych zmian w tym temacie.
W ostatnich tygodniach bardzo wyraźnie w cenie hurtowej potaniał olej napędowy. Obecnie jest tańszy o nieco ponad 20 groszy niż jeszcze w połowie lutego. Diesel chwilowo podrożał, ale też nie wszystkie stacje paliw zdecydowały się na to, aby podnosić jego cenę. To ze względu na fakt, że w hurcie wciąż cena pozostawała i pozostaje odpowiednio niższa, niż ceny detaliczne. Różnica jest na takim poziomie, że wzrosty cen na tego typu poziomie nie są wyraźnie uwzględnianie. Zwłaszcza jeżeli prognozy nie wskazują, że sytuacja jest ”kryzysowa” i nie widać szans na to, że dana wartość na dniach nie wróci do swojego wcześniejszego poziomu. Z reguły to chwilowe zawahania.
Wzrostów kosztów tankowania nie widać, ale wyraźnych spadków też nie
W najbliższych dniach, a nawet i tygodniach nie należy spodziewać się tego, że ceny paliw gwałtownie się zmienią w jedną czy drugą stronę. Poziom cen za olej napędowy, benzynę i LPG będzie wciąż utrzymywał się na podobnym poziomie. Spadków będzie można spodziewać się zapewne niebawem w kosztach tankowania autogazu. Wiosna w tym przypadku zawsze była łaskawa dla kierowców z instalacją gazową, bowiem ceny notowane były, jako jedne z niższych w całym roku kalendarzowym.
Istotną rolę a cenach paliw na pewno odgrywa fakt, że dolar utrzymuje się na poziomie poniżej 4 złotych. Stabilna złotówka sprawia, że stacje paliw mogą oferować takie ceny, jakie obserwujemy niemal nieustannie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ceny paliw różnią się w zależności od województwa, lokalizacji i miejsca zamieszkania.
Przykładowa średnia cena LPG w Polsce wynosi 2,90 zł/l, ale nie brakuje stacji, gdzie można zatankować za 2,60-2,70zł/l. Podobnie wygląda sytuacja z olejem napędowym i benzyną. Warto zatem szukać najtańszej stacji paliw w okolicy i tam uzupełniać bak paliwa czy butlę z gazem.