Skoda Superb z 720-konnym silnikiem z Audi RS3. Jest absurdalnie szybka [WIDEO]

Mimo ogromnej popularności samochodów typu SUV, Skoda Superb nadal budzi duże zainteresowanie. Flagowiec czeskiego producenta doczekał się już zupełnie nowej generacji, jednak przedstawiona poniżej jest obiektem westchnień wielu polskich kierowców. Ten konkretny egzemplarz jest jednak nieco inny od wszystkich Superbów, jakie do tej pory widziałeś. 

skoda-superb-z-silnikiem-audi-rs3
Podaj dalej

Jedyna taka Skoda Superb

Skoda Superb nie jest zbyt rzadkim widokiem. Stanowi świetne połączenie luksusu, wygody, komfortu i co chyba najważniejsze, ceny. Oczywiście, to stosunkowo drogi samochód, jednak gdy porównamy go do konkurencji okaże się, że wypada na ich tle całkiem nieźle. 

skoda-superb-z-silnikiem-audi-rs3
fot. YT

Ten przedlistowy Superb kryje pod maską silnik przełożony bezpośrednio z Audi RS3. Skoda sprzedawała swojego flagowca tylko z silnikami czterocylindrowymi. Teraz jednak kombi może pochwalić się liczbą pięciu cylindrów. Pod maskę trafiła jednostka 2.5 TFSI z Audi RS3. Silnik ten w standardzie wytwarza około 400 koni mechanicznych, co już stanowi porządny wzrost o 120 KM względem najmocniejszego Superba tej generacji. 

Ale dla właściciela to nie było wystarczające. Przerobił więc silnik w znaczący sposób i teraz wytwarza on niesamowite 720 KM i dysponuje momentem 830 Nm. W ten sposób zmienił on zwykłe kombi średniej wielkości w absolutną rakietę. Rodzinny samochód na niemieckiej autostradzie był w stanie rozpędzić się w zaledwie 3,3 sekundy do 100 km/h. To wynik zarezerwowany tylko dla najmocniejszych maszyn. 

Co więcej, sprint od 100 do 200 km/h trwał tylko 6,06 sekundy. Dzięki temu prędkość 200 km/h Skoda osiąga w zaledwie 9,38 sekundy. To wynik lepszy niż większość samochodów ma do setki. Wynik na 1/4 mili wynosi 10,77 sekundy. Jakby tego było mało, Skoda ma prędkość maksymalną około 300 km/h. Jednakże, prędkościomierz samochodu zatrzymuje się na około 260 km/h. 

Kiedyś to było…

Jeszcze nie tak dawno temu Skoda miała w swojej ofercie emocjonujące silniki. Co prawda nie były one nawet bliskie takich wyników, ale gdy ekologia nie grała jeszcze tak znaczącej roli, Superba pierwszej generacji mogliśmy kupić z benzynowym lub wysokoprężnym V6. A następca miał pod maską 3,6-litrowy silnik VR6. Nie wspominając już o pierwszym w historii Superbie, który w latach 30. i 40. XX wieku dysponował 4-litrowym V8. 

Najnowszy Superb będzie wyposażony w najmocniejszą jednostkę o mocy 265 koni mechanicznych. I choć Skoda nigdy nie oferowała tego modelu w wersji RS, wyobrażamy sobie, że mógłby wyglądać właśnie w ten sposób. To idealny samochód, dyskretna Skoda, która spod świateł wyprzedzi praktycznie każdego. 

Przeczytaj również