Kierowcy coraz częściej kupują ubezpieczenie AC. Te dane stawiają sprawę jasno

Pod koniec czwartego kwartału 2023 roku zawarto łącznie 7,3 mln umów autocasco. Liczba ta jednak cały czas idzie do góry, a kierowcy coraz chętniej sięgają po ubezpieczenie AC. Dlaczego tak się dzieje i jakie są motywacje poszczególnych kierowców? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

ubezpieczenie oc foto pixabay
Podaj dalej

Ubezpieczenie AC coraz bardziej popularne wśród kierowców. Dlaczego tak się dzieje?

ubezpieczenie oc kara polisa kwota czarna skrzynka
fot. pixabay

Z danych przedstawionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że pod koniec IV kwartału 2023 roku liczba aktywnych polis AC w Polsce wyniosła 7,3 mln – to wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2022 roku. Kierowcy lubią mieć dodatkową ochronę pojazdu wykraczającą ponad zakres OC. Wszystko z powodu inflacji i rosnących cen napraw samochodów. Średnia stawka za roboczą godzinę mechanika w 2022 roku wzrosła nawet o 38 procent, co jasno pokazuje, że z roku na rok jest coraz drożej.

„Stały wzrost kosztów naprawy samochodów sprawia, że naprawa po wypadku lub zakupienie nowego pojazdu może być nie do udźwignięcia dla wielu kierowców. W tym kontekście rezygnacja z AC jest ryzykowna. Rynek ubezpieczeniowy oferuje natomiast rozwiązania, które pozwalają zapłacić mniej za ubezpieczenie i zachować większość ochrony wynikającej z AutoCasco. Niemniej trzeba mieć świadomość, że najszerszą ochronę i spokój mają kierowcy wybierający pełne AC” – tłumaczy Marek Kaleta z Zespołu Ubezpieczeń Komunikacyjnych TUZ Ubezpieczenia, cytowany przez MotoFakty.

Co obejmuje pakiet mini ubezpieczenia AC? To także korzystny wariant dla wielu kierowców

ubezpieczenie-oc-ac-jak-oszczedzic-2
fot. freepik

Pełne ubezpieczenie AC pomaga kierowcom w sytuacji kradzieży auta czy też uszkodzeń, które sam spowoduje na pojeździe. „AC Mini swoim zakresem obejmuje te szkody, na powstanie których posiadacz pojazdu nie miał wpływu. Zazwyczaj tego typu polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży oraz dużych szkód spowodowanych przez żywioły, jak np. gradobicia czy podtopienia oraz powstałych z udziałem zwierząt. Warto jednak pamiętać, że AC Mini nie zapewni ochrony w sytuacji, gdy to właściciel pojazdu jest sprawcą wypadku czy kolizji. W takim przypadku za powstałe szkody będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni” – podkreśla ekspert Marek Kaleta.

Ubezpieczenie AC mini jest alternatywą dla pełnej ochrony AC. Różnica w kosztach może sięgać nawet 70 procent. Kiedy warto zatem zdecydować się na taki rodzaj ubezpieczenia? Przede wszystkim jest ono polecane doświadczonym kierowcom, którzy nie powodują wielu wypadków ani kolizji, a jednak chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie swojego pojazdu. „Mini AC to też dobre rozwiązanie dla młodych kierowców, dla których zakup pełnego AC ze względu na brak zniżek, może być nieosiągalny. AC pozwala budować historię zniżek AC ponosząc mniejsze koszty. Taki produkt jest też przydatną alternatywą dla osób, które rzadko korzystają z samochodu i pokonują nim tylko niewielkie odległości. W ich przypadku ryzyko szkód jest stosunkowo niewielkie, więc ochrona może być odpowiednio mniej rozbudowana” – tłumaczy Marek Kaleta.

źródło: MotoFakty

Przeczytaj również