Postęp technologiczny od zawsze szedł w parze z potrzebami ludzkości. Gdy pojawiła się obawa, że obecne rozwiązanie przestaje spełniać pokładane w nim nadzieje, bardzo szybko pojawiała się alternatywa. W przypadku samochodów elektrycznych twardym orzechem do zgryzienia jest konieczność używania do produkcji baterii metali ziem rzadkich. Lit aktualnie jest podstawą większości baterii. Jednak w najbliższej przyszłości może się to zmienić.
Nowy materiał od Amerykanów
Rok 2024 zapowiada się jako przełomowy moment w poszukiwaniu nowych, alternatywnych źródeł energii, dzięki innowacjom napędzanym przez sztuczną inteligencję (AI). Jednym z najbardziej obiecujących odkryć jest N2116, nowy materiał wyprodukowany przez zespół Microsoft Azure Quantum Elements oraz Pacific Northwest National Laboratory (PNNL), który może okazać się obiecującą alternatywą dla litu jako źródła energii.
N2116 to elektrolit stały, a proces jego rozwoju, dzięki wykorzystaniu AI, trwał zaledwie tydzień, podczas gdy tradycyjne metody badań i rozwoju materiału tego typu mogłyby zająć co najmniej 20 lat. Dzięki AI, badacze Microsoftu byli w stanie zawęzić ponad 32 miliony potencjalnych nieorganicznych materiałów do 18 potencjalnych kandydatów, spośród których publicznie udostępnili informacje tylko o N2116. Ta eksponencjalna redukcja czasu i sukces w innowacjach wskazują, że jest już czas dla materiałów tworzonych przez AI.
Co to jest N2116?
N2116 wyróżnia się jako fantastyczna alternatywa dla litu, ponieważ jest to materiał elektrolitów stałych, który nie niesie ze sobą ryzyka zapłonu, charakterystycznego dla litu ze względu na jego ciekłą lub żelopodobną kompozycję. Co więcej, jeśli będzie skuteczny, może prowadzić do 70% redukcji litu w bateriach. Takie osiągnięcie nie tylko daje nadzieję na nowe alternatywy dla litu jako źródła energii, ale również pokazuje moc, możliwości, zdolności i szybkość innowacji wspomaganych przez AI.
Zapotrzebowanie na lit gwałtownie wzrosło w ostatnich latach z powodu popytu na baterie do pojazdów elektrycznych, takich jak Tesla, czyniąc lit rzadkim i drogim źródłem energii. Ponadto, wydobycie litu miało katastrofalny wpływ na środowisko ze względu na inwazyjne i destrukcyjne praktyki wydobywcze, odpowiadające za ponad 1,3 miliona ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Biorąc pod uwagę te wyzwania, znalezienie nowej, bezpiecznej, mniej szkodliwej dla środowiska i tańszej alternatywy stało się niezbędne.
AI odkryło nowy materiał, ale…
Wiadomo, że od pomysłu do realizacji bardzo często jest długa droga. Dodatkowo ludzie odpowiedzialni za promocję samochodów elektrycznych mają kłopot. Klienci rozpoczęli odwrót i wracają do silników konwencjonalnych. Koniec dopłat do pojazdów na baterie, do tego pojawiające się nowe opłaty i zakazy dla elektryków. Do tego podwyżki cen prądu i ryzyko zapłonu baterii. Te wszystkie czynniki skutecznie odstraszają nowych potencjalnych klientów.
źródło: Time for India