Europejscy inspektorzy ruszyli na kontrole – w tle unijne przepisy antymonopolowe
Komisja Europejska stoi na straży unijnych przepisów antymonopolowych, a są przesłanki do tego, by przeprowadzić kontrole firm i sprawdzić, czy pomiędzy kontrolowanymi przedsiębiorstwami doszło do koordynacji cen.
Unijne przepisy antymonopolowe, zabraniają karteli i restrykcyjnych praktyk handlowych (art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). W wyrobach objętych kontrolami znalazły się nowe opony zamienne do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów sprzedawanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niezapowiedziane kontrole to pierwszy krok w dochodzeniu w sprawie podejrzeń praktyk antykonkurencyjnych.
Unijnym urzędnikom Komisji towarzyszą ich odpowiednicy z odpowiednich krajowych organów ds. konkurencji w państwach członkowskich, w których przeprowadza się kontrole. Komisja jest zaniepokojona faktem, że koordynacja cen miała miejsce wśród kontrolowanych firm, w tym za pośrednictwem publicznych komunikatów. Czytaj także: Unijne kontrole chińskich producentów samochodów. Kogo konkretnie i kiedy odwiedzą śledczy w Chinach?
Za tajny kartel przewidziano grzywny, ale można ich uniknąć
Niezapowiedziane kontrole w sprawie podejrzeń praktyk antykonkurencyjnych u poszczegółnych przedsiębiorstw, nie oznaczają, że są one winne zachowań antykonkurencyjnych. To część dochodzenia, które wskaże ewentualnych winnych. Nie podano ram czasowych na zakończenie czynności dochodzeniowych. Wszystko zależy od złożoności każdej sprawy oraz chęci współpracy przedsiębiorstw z Komisją. Każde z nich ma także możliwość skorzystania z prawa do obrony.
Nie jest tajemnicą, że można anonimowo zgłaszać kartele lub inne zachowania niezgodne z unijnymi przepisami w ramach przeprowadzanych kontroli. W tym celu należy skorzystać z kanałów sygnalistów Komisji.
Programu łagodzenia kar Komisji przewiduje w tym przypadku, że przedsiębiorstwa bądź osoby fizyczne zaangażowane w tajny kartel mogą uzyskać zwolnienie z grzywien lub znaczne obniżki grzywien. To oczywiście w zamian za zgłaszanie zachowań i chęć współpracy.
Takie zgłoszenia przyjmuje się za pośrednictwem kanałów sprawozdawczych Komisji. Więcej informacji na temat programu łagodzenia kar Komisji i narzędzia do zgłaszania nieprawidłowości można znaleźć na stronie internetowej Komisji TUTAJ. Czytaj także: Wytyczne Unii są jasne – takie samochody od dziś są zakazane w Polsce. Kierowcy mogą mieć z tym problem