Parkowanie na chodniku – o co chodzi?
Jedną z najważniejszych rzeczy za kółkiem jest analizowanie sytuacji, przewidywanie pewnych wydarzeń. Nikt z nas nie powinien podejmować radykalnych i nieprzemyślanych decyzji, gdyż nierzadko mogą one doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa lub problemów. W przypadku tego drugiego objawia się to np. pod postacią mandatu. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jakich błędów nie popełniać parkując samochód. Jak sytuacja wygląda w przypadku pozostawienia auta na chodniku?
Zanim przejdziemy do meritum sprawy, zastanówmy się, jakie obecnie kary grożą kierowcom za nieprawidłowe parkowanie. Okazuje się, że mandat zaczyna się od 100, a kończy 1200 złotych – ostateczna kwota zależy jednak od rodzaju naruszenia przepisów. Jeżeli chodzi o standardowe parkowanie w miejscu niedozwolonym, kierowcy grozi grzywna od 100 do 300 złotych.
Na tym potencjalne komplikacje się nie kończą. Istnieje prawdopodobieństwo, że pozostawiony przez kierowcę samochód, stanowić będzie potencjalne zagrożenie dla ruchu pieszych lub innych aut. Wtedy może zostać odholowany i jak można się domyślić, właściciel zostanie zobowiązany do poniesienia kosztu z tym związanego.
Czy parkowanie na chodniku jest zgodne z przepisami?
W praktyce pozostawienie samochodu na chodniku wcale nie podchodzi pod naruszenie prawa. Problem pojawia się w momencie, gdy zapomnimy o kilku ważnych warunkach, o których bezwzględnie powinniśmy pamiętać, o ile zależy nam na zachowaniu swoich pieniędzy. Kluczowe jest, aby kierowcy pozostawili pojazdy w miejscach, gdzie nie przeszkadzają one ruchowi pieszych. Chodnik musi mieć co najmniej 150 cm szerokości i zabrania się, żeby był on ustawiony tylną osią – w celu uniknięcia problemów z przemieszczaniem się pieszych. Ale to jednak nie koniec obostrzeń – na chodniku mogą parkować jedynie te samochody, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,5 tony. W innym wypadku kierujący nie mają prawa zostawiać samochodu na chodniku.
Załóżmy hipotetycznie, że chcemy zaparkować samochód w okolicy przejścia dla pieszych – co w takim wypadku? W pierwszej kolejności kierowca powinien być szczególnie ostrożny. Zgodnie z przepisami, zabronione jest parkowania na odległość mniejszą niż 10 m przed przejściem. Co więcej, ograniczenie to dotyczy również obszaru za przejściem pod warunkiem, że mamy do czynienia z drogą dwukierunkową z jednym pasem ruchu w każdym kierunku.