W tym roku ferie zimowe zaczynają się wyjątkowo wcześnie, ponieważ już 15 stycznia. W piątek 12 stycznia wiele rodzin wyruszy w drogę do miejsca wypoczynku w zimowej atmosferze. Oznacza to ruch na trasach poza miastem, a także korki w samym mieście.
Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem
Jeśli planujemy wybrać się w dalszą podróż, dobrze jest zaplanować trasę z wyprzedzeniem. Ustalenie kierunku, jakimi drogami chcemy jechać i czasu dojazdu jest bardzo ważne. W ten sposób unikniemy pomyłek w nawigacji, ominiemy część korków oraz dojedziemy do celu bez pośpiechu. Ważne, aby w tworzeniu planu znaleźć przestrzeń, żeby do punktu naszej podróży dojechać nieco później, niż planowaliśmy.
Postaw na drogi krajowe i wojewódzkie
Najczęściej wybieramy najłatwiejsze rozwiązania, ponieważ technologia w nawigacji nam je podpowiada. Tymczasem w okresie, gdy ruch na drodze jest większy, ciekawą alternatywą dla głównych szlaków komunikacyjnych są drogi wojewódzkie lub krajowe. Zdarza się, że biegną one wzdłuż wybudowanych dróg ekspresowych i autostrad. Intensywność ruchu jest na nich mniejsza, jedzie się spokojniej. Ilość kilometrów do nadrobienia względem rekomendowanej przez nawigację trasy jest niewiele większa i czas przyjazdu na miejsce różni się symbolicznie.
Ciekawostką w jeździe takimi szlakami jest odgrywanie zupełnie nowych miejsc. Często lekko zapomnianych, ale z dużą dawką wyjątkowego klimatu. O jaki obecnie trudno na drogach ekspresowych czy autostradach. W zimowej scenerii podróż po miasteczkach i wśród pól może być bardzo malownicza.
W poniedziałek rusza akcja „Bezpieczne ferie 2024”
Dzieci i młodzież wkrótce rozpoczną okres ferii zimowych, który stanowi dla nich czas odpoczynku. W 2024 roku, w różnych województwach, ferie te będą miały miejsce od 15 stycznia do 25 lutego. W tym okresie na drogach zauważymy wzmożony ruch autobusów i samochodów, które będą zabierać uczestników na zimowe wyjazdy.
Policja aktywnie zadba o bezpieczeństwo najmłodszych, przeprowadzając kontrole autobusów oraz kierowców, którzy przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Podczas tych inspekcji policjanci skupią się na takich aspektach jak sprawność techniczna pojazdów, ich odpowiednie wyposażenie, przestrzeganie czasu pracy przez kierowców, ich uprawnienia, stan psychofizyczny oraz trzeźwość.
Noga z gazu i z uśmiechem
W związku z tym pośpiech, brawura na drodze i jazda pod wpływem alkoholu jest skrajną nieodpowiedzialnością. Szczególnie w czasie, gdy po drogach jeździ zdecydowanie więcej dzieci. Z rodzinami, w autobusach turystycznych, a także porusza się chodnikami w zimowych kurortach. Warto w tym miłym czasie w roku postawić przede wszystkim na życzliwość, uprzejmość i wzajemne zrozumienie.
Wszystkim nam w ten sposób będzie żyło się przyjemniej, lepiej zapamiętamy święta i będziemy mogli wspólnie cieszyć się z bezpiecznych wyjazdów i powrotów. Pamiętajmy też, że policjanci są po to, żeby nam pomóc, więc jeśli mamy ochotę skontrolować stan autobusu szkolnego, zawsze możemy to zrobić.