W 2023 roku na rynku było do kupienia ponad 2 miliony używanych samochodów. O ile więcej trzeba było zapłacić za auto niż rok wcześniej?

Współcześnie auto stało się czymś, bez czego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Nawet mimo rosnących kosztów związanych z jego posiadaniem i tak wielu osobom łatwiej jest zrezygnować z innych rzeczy, niż z posiadania samochodu. To niebywała wygoda, choć niewątpliwie w ostatnich latach staje się ona mocniej ograniczana przez wydatki. Mimo to na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej pojazdów, a to oznacza, że chętnych wciąż nie brakuje.

samochód polerowanie lakier karoseria polerka auto
Podaj dalej

Auto członkiem rodziny

uzywany samochod kupno
fot. freepik

Względem 2022 roku wyraźnie w Polsce wzrosła liczba dostępności samochodów używanych w roku ubiegłym. Mowa o liczbie 2 036 602 aut, czyli większej ilości o 297 314 niż w 2022 roku – informuje Barometr AAA Auto. Potencjalni nabywcy mogą zatem wybierać ze znacznie większej ilości pojazdów i szukać swojego wymarzonego auta z drugiej ręki. Jeżeli chodzi jednak o ceny tutaj sytuacja się nie poprawiła i trzeba średnio wyłożyć znacznie więcej, niż wcześniej.

W 2023 roku mediana cen wyniosła 29 700 złotych, a więc była wyższa aż o 6 700 złotych. Warto jednak zauważyć, że w samym miesiącu grudnia wynosiła ona 32 900 złotych. Względem listopada pojawił się jednak spadek o 1000 złotych. Nie przewiduje się jednak, że taka tendencja będzie się utrzymywała na początki tego roku. Mediana wciąż powinna rosnąć, bowiem są ku temu sprzyjające warunki jak inflacja, czy koszty życia codziennego. Wzrost najniższej krajowej czy 800+, zapewne też się w pewnym stopniu w dalszej perspektywie do tego przyczyni.

Pozytywów można szukać w tym, że częściej pojawiają się na rynku wtórnym auta w młodszym wieku. Zwłaszcza mowa tutaj o dobrych rocznikach, czyli pojazdach od czterech do sześciu lat. Ich liczba, każdego z osobna rocznika, przekroczyła nieco ponad 100 tysięcy. To pozwoliło nieco obniżyć średni wiek sprowadzanych pojazdów do kraju. Nie ma co jednak ukrywać, że znaczącą większość stanowią samochody bardzo, ale to bardzo wiekowe. Popyt na nie wciąż jest bardzo wysoki, a to głównie przez niższą cenę.

zużycie paliwa i emisje- ograniczą ilość prywatnych samochodów
freepik.com

Jaki samochód i gdzie warto kupić?

Najwięcej ofert pojawiało się w województwie mazowieckim (około 370 tysięcy), a najmniej w województwie opolskim (około 38 tysięcy). W pierwszym ze wspomnianych województw było również najdrożej – mediana wyniosła 36 500 złotych. Najtańsza auta znajdują się statystycznie w województwie zachodniopomorskim, gdzie mediana jest o 12 500 złotych niższa.

Jeżeli chodzi o modele zdecydowanym liderem został Opel Astra – 55 455 ofert. Drugie miejsce zajęło Audi A4 – 44 865 ofert, a na najniższym stopniu podium uplasował się Volkswagen Golf – 43 608 ofert. Warto zwrócić uwagę, że już nie tak wyraźnie jak kiedyś dominuje na rynku silnik diesla. W całym zestawieniu było go o około 80 tysięcy więcej, od aut napędzanych benzyną. Pojazdów napędzanych LPG w 2023 roku było dostępnych na rynku około 120 tysięcy.

Ten rok na pewno będzie budził ogromne zainteresowanie, jeżeli chodzi o różnego rodzaju statystyki. Zwłaszcza, jak będzie wyglądał tegoroczny popyt. Im więcej dostępnych będzie samochodów na rynku, tym na pewno zadziała to z korzyścią dla klientów, bowiem ceny mogą stać się bardziej atrakcyjne przez konkurencję. Decydując się na zakup trzeba jednak pamiętać o tym, aby sięgnąć po pojazd, który będzie nam służył. Liczy się zatem dobry rocznik i dobry stan techniczny auta.

Przeczytaj również