Przygotowanie samochodu do wyjazdu
Planowanie podróży to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić przed podróżą w święta lub sylwestra. Dokładne zaplanowanie trasy może pomóc uniknąć zbędny problemów. Poza tym odpowiednie przygotowanie samochodu do wyjazdu to kolejny krok przybliżający nas do sukcesu. Wystarczająco wczesne zatankowanie auta, uzupełnienie płynu do spryskiwaczy przynajmniej dzień przed wyjazdem – to dwie z wielu czynności, jakie możemy wykonać. Kolejną sprawą jest sprawdzenie czasu dojazdu, z uwzględnieniem ewentualnym opóźnień i postojów. Jeżeli okaże się, że prognozy pogody nie pozostawiają wiele do życzenia, dla bezpieczeństwa najlepiej wybrać trasę prowadzącą głównymi drogami. To jednak nie wszystko. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
,,Ważne, aby kierowca przez cały czas zachował spokój. Często podróże świąteczne odbywają się w gronie rodzinnym. Jest stres, hałas, rozmowy i pośpiech. Prowadzący auto musi przede wszystkim koncentrować się na drodze i bezpiecznie dowieźć wszystkich na miejsce” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
O tych rzeczach warto pamiętać
Poprawne ustawienie fotela jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Wielu kierowców bagatelizuje ten aspekt, mimo że ma on wpływ na widoczność, łatwość manewrowania kierownicą oraz skuteczność systemów bezpieczeństwa. Warto poświecić chwilę i dostosować wysokość fotela w taki sposób, aby nasz wzrok był mniej więcej na środku szyby. Zbyt niskie ustawienie może ograniczyć widoczność, jednocześnie zwiększając ryzyko obrażeń w przypadku wypadku. Dodatkowo istotne jest sprawdzenie odległości od pedałów i kierownicy, nachylenia oparcia oraz ustawienia zagłówka. Dbając o te detale nie tylko zwiększamy komfort jazdy, ale i minimalizujemy ryzyko.
Pasy bezpieczeństwa także znalazły się na naszej liście. Przypomnijmy, że ich zadaniem jest absorbowanie głównej siły uderzenia oraz utrzymanie ciała na miejscu. Pasy amortyzują silne uderzenia i pozwalają uniknąć uderzenia o deskę rozdzielczą, kierownicę bądź w przypadku pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach – o fotele. Co więcej, powinniśmy pamiętać nie tylko o ich zapięciu, ale i prawidłowym zapięciu. W czasie dłuższych podróży pasażerowie mogą przyjmować różne pozycje, a nawet przeciągać pasy dla wygody. Należy mieć świadomość, że ich skuteczność zostanie wtedy obniżona.
Ostatnią rzeczą, o której wam wspomnimy to prędkość dostosowana do warunków i przepisów, bez gwałtownych manewrów. Nie jest żadną tajemnicą, że w wyniku pośpiechu spore grupy jeżdżących łamią prawo, aby jak najszybciej dojechać do celu. Niecierpliwość to zły doradca, o czym przekonało się już wiele osób biorących udział w wypadkach samochodowych. Spokojna, odpowiedzialna jazda sprawia, że nasze działania stają się bardziej przewidywalne dla innych uczestników ruchu, zmniejszając tym samym ryzyko wypadku. Utrzymanie większej odległości od poprzedzającego pojazdu także daje dodatkowy czas na reakcję i zauważenie sytuacji awaryjnych.